Aktualności Aktualności

Nakręcamy się

To już drugi w tym roku worek nakrętek przekazany przez pracowników Nadleśnictwa Hajnówka na zbiórkę charytatywną dla chorej na białaczkę szpikową 8-letniej Olgi z Hajnówki. Dodatkowo wspólnie chronimy środowisko!

Potrzebne nakrętki — takich ogłoszeń i apeli o pomoc jest wiele. Ludzie podchodzą do tego niechętnie, no bo jak oddawanie nakrętek może pomóc komukolwiek? Okazuje się, że zadanie choć trudne, to jednak rezultaty mogą być wspaniałe.

Większość z nas zastanawia się, dlaczego to właśnie nakrętki mogą pomóc potrzebującym i co dzieje się z nimi po zbiórce.

Nie wyrzucaj plastikowych nakrętek.

Nakrętki są tak cenne, bo są wykonane z czystego polimeru PET, podczas gdy butelki zrobione są z plastiku o innym składzie. To ważne, bo nakrętki dużo łatwiej poddać recyklingowi, a to oznacza, że proces sam w sobie jest tańszy i bardziej opłacalny. Nakrętki z czystego polietylenu bez problemu zamienia się w specjalny granulat. Z niego można szybko robić następne plastikowe nakrętki, opakowania, a nawet rury PCW.

Co więcej, jak donosi portal mamadu.pl, od razu gotowy do przetworzenia plastik ze zbieranych nakrętek, można też ponownie wykorzystać w produkcji np. worków na śmieci.

Przy okazji zbiórki nakrętek pomagamy także chronić środowisko. Butelki bez nakrętek łatwiej zgnieść, co obniża koszty ich magazynowania oraz przewożenia.

Jedyna trudność związana ze zbiórką to cena nakrętek. Plastik jest na tyle lekki, że uzbieranie kilkuset kilogramów zakrętek zajmuje sporo czasu. Jednak zdecydowanie warto go poświęcić.

Każdy z nas może dostarczyć dowolną ilość nakrętek do punktów zbiórki, gdzie odbierają je koordynatorzy akcji. Gdyby co piąty Polak oddawałby jedną zakrętkę dziennie, można by zakupić około 730 wózków inwalidzkich w ciągu roku!

Zbierać można te, które zostają nam po wodzie mineralnej, napojach, sokach, butelkach z chemią gospodarczą i kosmetykami. Do zbiórki nadają się te, które nie zawierają dodatkowych elementów takich jak uszczelki, tekturki, gumki, styropianiki, folijki.

Źródło: mamadu.pl, buzz.gazeta.pl