Aktualności Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca w całej Polsce od 2011 r. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia święta podjął w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dzień ten poświęcony jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W tej grupie byli także leśnicy. 

Ustanowienie święta Żołnierzy Wyklętych było wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest także wyrazem hołdu dla licznych społeczności lokalnych, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata. Dzień, w którym oddajemy hołd polskim bohaterom, nawiązuje do wydarzenia sprzed 71 lat, kiedy w areszcie śledczym Warszawa Mokotów wykonano wyrok śmierci na siedmiu oficerach Armii Krajowej, członkach Zarządu Głównego zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Żołnierze Niezłomni, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet jeśli udało im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”.

Leśnicy pamiętają o Żołnierzach Wyklętych oddając im cześć i dbająć o miejsca, które przypominają o niezwykłym bohaterstwie żołnierzy podziemia niepodległościowego. Jednym z takich miejsc jest Nadleśnictwo Browsk, przy siedzibie którego znajduje się pomnik Danuty Siedzikówny "Inki". Danuta Siedzikówna "Inka" była sanitariuszką 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, w 1946 w 1 szwadronie Brygady działającym na Pomorzu. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku z dnia 3 sierpnia 1946 r. została skazana na dwukrotną karę śmierci. Wyrok na niespełna osiemnastoletniej „Ince” wykonano 28 sierpnia 1946 roku.

Z kolei na terenie Nadleśnictwa Rudka znajdują się miejsca pamięci związne w ktp. Władysławem Łukasiukiem ps. "Młot", który aktywnie za to współpracował z ZWZ/AK. "Młot" był najsłynniejszym podlaskim partyzantem, zginął w czerwcu 1949 roku.

Zachęcamy do obejrzenia, którtkiego materiału filmowego o kpt. Władysawie Łukasiuku, zrealizowanego dzięki współpracy i zaangażowaniu z Nadleśnictwem Rudka.