Aktualności Aktualności

Grzyb Gigant

Czy znacie organizm, który zajmuje największą powierzchnię na Ziemi? Nie jest to ani płetwal błękitny, ani sekwoja.

Za największy organizm pod względem zajmowanej powierzchni uznano opieńkę ciemną odkrytą w 2001 r. w Górach Błękitnych we wschodnim Oregonie.  Grzybnia tego pojedynczego osobnika zajmowała powierzchnię 8,9 km², a masa szacowana jest na 605 ton.

Opieńka jest pasożytem żerującym na martwych oraz żywych drzewach, wywołuje tym samym chorobę o nazwie opieńkowa zgnilizna korzeni. Prowadzi to najczęściej do obumarcia całego drzewa. Grzyb jest niebezpieczny dla drzewostanu, ale dla człowieka nie stanowi większego zagrożenia.

Ze względu na swój oryginalny i znakomity smak, opieńki świetnie sprawdzają się w kuchni. Zbieramy zazwyczaj opieńkę miodową i ciemną. W Polsce grzyby te najczęściej są marynowane. Można je również suszyć i stosować jako dodatek do dań mięsnych, a także do zup, sosów czy sałatek. Na Podlasiu znana i ceniona jest zupa opieńkowa.

Opieńki znajdziemy nie tylko w lesie, ale także w parkach, sadach. Szukać należy ich dopiero późną jesienią.  Największy wysyp opieniek obserwuje się zazwyczaj od października do końca listopada.