Aktualności Aktualności

Niebieska wędrowniczka

Wakacje, wycieczki, podróże… skoro tak, to zabieramy Was na wyprawę z cykorią podróżnik.

Stara legenda głosi, że kolor kwiatów cykorii powstał z „wypłakanych błękitnych oczu dziewczyny po stracie ukochanego”, który udał się w podróż, z której nie wrócił.

Poza charakterystycznymi niebieskimi kwiatami czasami pojawiają się w kolorze różowym i białym. Kwiaty są otwarte w dzień przy pełnym słońcu, a gdy pora odpocząć po podroży - zamykają się na noc. Kwitną w czasie wzmożonego czasu wędrówek i wyjazdów, tj. od lipca do września.

Cykoria podróżnik nazywana bywa również - podróżnik błękitny, podróżnik lekarski, cykoria polna, cykoria dzika. Rośnie przy drogach, ścieżkach (stąd jej przydomek), na miedzach, pastwiskach, ugorach, na podłożu kamienistym, piaszczystym ale i na glebach gliniastych. Od dawna rosła wszędzie i pomagała pielgrzymom przetrwać trudy podróży. Ze względu na duże zainteresowanie rośliny w ziołolecznictwie prowadzi się również jej uprawę.

Głównym surowcem zielarskim są mięsiste, mało rozgałęzione, sięgające dość głęboko w ziemię korzenie. Gorycze zawarte w soku mlecznym korzenia pobudzają i zwiększają wydzielanie soków żołądkowych i żółci i ułatwiają trawienie. Korzeń działa przeciwbakteryjnie i żółciopędnie oraz słabo moczopędnie.