Aktualności Aktualności

Niespodzianka od leśników dla goryli

Niespodzianka od leśników dla goryli. Leśnicy po raz kolejny zaangażowali się w działanie, które wykracza poza ich standardowe obowiązki. Opiekunom ze stołecznego ZOO pomogli w renowacji wybiegu dla goryli i szympansów.

Leśnicy z białostockiego Nadleśnictwa Bielsk z sadzonkami i sprzętem stawili się już rano we wtorek 12 listopada. Czekali na nich Monika i Piotr, opiekunowie goryli oraz Tomasz, tamtejszy ogrodnik.

Na wybiegu posadzono rodzime gatunki - aronie, tarninę, jabłonie, bez koralowy, wierzby, grusze, porzeczki, dęby, graby oraz lipy.

Lista gatunków została specjalnie przygotowana przez opiekunów, według szczególnych upodobań i wymagań podopiecznych, a to w tym całym przedsięwzięciu najważniejsze!

Współpraca z innymi instytucjami czy osobami, które również zajmują się czynną ochroną przyrody, to częste praktyki Lasów Państwowych. Tak było i w tym przypadku, kiedy do leśników o pomoc zwrócił się stołeczny Ogród Zoologiczny i Fundacja Panda, która od lat wspiera ZOO.

 

Tym razem chodziło o renowację oraz urządzenie wybiegów dla goryli i szympansów. W ZOO oprócz szympansów mieszkają również trzy goryle: Azizi, Bwana i Wiking. Warto dodać, że warszawskie ZOO uczestniczy w projekcie ochrony nizinnych goryli zachodnich.

Ponieważ temperatura na dworze spadła na tyle, że zwierzęta rzadziej wychodzą na zewnątrz, można było przystąpić do prac ogrodniczych. Sadzonki przyjechały ze szkółki leśnej w Nadleśnictwie Bielsk. Podlascy leśnicy na wieść o tym, że drzewka i krzewy, które mieli przygotować są potrzebne zwierzętom w ogrodzie, bardzo chcieli nie tylko dostarczyć rośliny, ale i osobiście pomóc przy sadzeniu.

To nie jedyna niespodzianka dla mieszkańców wybiegu, którą przygotowali pracownicy ZOO i Fundacja Panda wspólnie z leśnikami. Już wkrótce zostanie zakończona budowa nowych drewnianych elementów.