Aktualności Aktualności

Niezwykła akcja „Jedno dziecko – jedno drzewo” dotarła do Białegostoku

W dniu święta wszystkich dzieci, dziesięć rodzin z Białegostoku i okolic, w ramach akcji Lasów Państwowych pn. „Jedno dziecko – jedno drzewo”, posadziło drzewka na pamiątkę narodzin swoich dzieci.

1 czerwca br. w Białymstoku, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, we współpracy z Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym oraz Nadleśnictwami: Bielsk, Dojlidy i Łomża przeprowadziła akcję pn. „Jedno dziecko – jedno drzewo”.

Pomysłodawczynią wspólnego sadzenia drzew z rodzicami jest wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.

W Białymstoku do posadzenia pamiątkowych drzew, zostali zaproszeni rodzice dziesięciorga dzieci urodzonych w latach 2018-2019. W trakcie naboru uczestników, okazało się, że wszystkie zgłoszone dzieci urodzone zostały w 2018 r., czyli w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Posadzenie drzewa z okazji narodzin dziecka to piękna polska tradycja. Każde z posadzonych dziś drzew symbolizuje narodzone dziecko, nowe życie. Niech Państwa dzieci rosną zdrowe i silne, a to drzewo będzie swoistym symbolem ich narodzin – powiedział Zenon Angielczyk, Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Będzie to pamiątka na wiele, wiele lat. Myślę, że narodziny dziecka dla wszystkich rodziców
to bardzo istotny moment w ich życiu
– mówi prof. Anna Wasilewska, Dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

W dniu nasadzenia organizatorzy przygotowali niezbędne narzędzia i wyposażenie. Sadzenie lip pochodzących ze szkółki leśnej w Nadleśnictwie Bielsk, odbywało się przy pomocy białostockich leśników oraz przy akompaniamencie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Krynki.

W ramach wydarzenia, każdy rodzic otrzymał certyfikat potwierdzający posadzenie drzewa
oraz pamiątkową zawieszkę.

Do posadzenia wybraliśmy sadzonki lipy, rodzimego gatunku, który ma największą szansę,
aby zdrowo rosnąć przez wiele lat
– mówi Jarosław Krawczyk, rzecznik RDLP w Białymstoku.

Synek, wyczekiwany, długo. Gdy dowiedzieliśmy się o tej akcji, stwierdziliśmy, że to dobry pomysł, aby na pamiątkę jego narodzin, posadzić pamiątkowe drzewko – mówi mama jednego z dzieci.

W miejscu przeprowadzenia akcji zamontowana została również tablica informacyjna z mapką nasadzeń, aby po latach każdy z rodziców mógł bez problemu odnaleźć posadzone przez siebie drzewo.

W ostatnim tygodniu maja, leśnicy
z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
w Białymstoku,
w ramach umowy reklamowej
z Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym
w Białymstoku, wykonali nasadzenia roślin ozdobnych, wokół szpitala. Blisko 1000 sadzonek drzew
i krzewów, pochodzących ze szkółek leśnych
z Nadleśnictw: Łomża
i Bielsk, będzie cieszyć oczy małych pacjentów szpitala o każdej porze roku.

Dzień Dziecka nie mógł się obejść bez kolorowych balonów i słodkiego co nieco, dlatego też na zakończenie tej niezwykle przyjemnej akcji, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany przez Nadleśnictwo Dojlidy.

Akcja pn. „Jedno dziecko, jedno drzewo”  jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych.

Głównym przesłaniem akcji jest to, by narodziny dziecka zostały zaakcentowane poprzez posadzenie upamiętniającego to wydarzenie drzewa. Ta wspaniała idea wywodzi się spoza granic Polski, a dokładniej z miasta Lausanne w Szwajcarii, w którym lokalne władze zadecydowały, by każde urodzone dziecko zostało zaproszone do posadzenia drzewa w miejscu do tego celu wyznaczonym.

Działanie obok wymiaru przyrodniczego, który jest realizowany poprzez sadzenie drzew, ma także wymiar symboliczny. Sadząc drzewka wspólnie z leśnikami, rodzice upamiętniają narodziny dziecka oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Akcja „Jedno dziecko, jedno drzewo” wpisuje się w działania Lasów Państwowych, które obecnie prowadzą kilka projektów społecznych. Każdy z nich ukazuje rolę Lasów Państwowych dla społeczeństwa oraz zaprasza mieszkańców do podejmowania wspólnych inicjatyw w kontekście ochrony lasów i przyrody. Najnowsza inicjatywa jest właśnie takim projektem. Uczestnicy mogą poznać pracę leśników oraz zaangażować się w działania sprzyjające środowisku.