Aktualności Aktualności

Nowa trasa pieszo-rowerowa

Nadleśnictwo Ełk w partnerstwie z samorządem miasta Birštonas na Litwie oraz Gminą Stare Juchy wybudowało trasę pieszo-rowerową wraz z infrastrukturą towarzyszącą pn. „Wspólna historia-wspólne ścieżki”.

Wybierając się na wycieczkę nowo wybudowaną trasą rowerową można również zwiedzić Park Owadów znajdujący się nad rzeką Młyńska Struga, niedaleko siłowni na powietrzu w Starych Juchach.  Czeka nas tam spotkanie z 1000-krotnie powiększoną biedronką czy gąsienicą. Makiety owadów chronionych mają wymiary 2,5 metra wysokości i 5 metrów szerokości. Są tam: pszczoła, biedronka, larwa motyla, rochatyniec i jelonek rogacz wraz ze szczegółowymi opisami. Modele owadów pokryto środkami konserwującymi, które pozwolą im bez problemu przetrwać zimę.

Projekt zrealizowany został dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Współpracy Interreg V-A  Litwa – Polska. Jego celem było podkreślenie znaczenia wspólnej historii w regionie przygranicznym, poprawienie atrakcyjności terenu i przyciągnięcie turystów przez tworzenie nowych i rozszerzenie istniejących tras  przyrodniczym po obu stronach regionu transgranicznego.