Aktualności Aktualności

Nowy mieszkaniec Puszczy Augustowskiej!

W Puszczy Augustowskiej pojawił się nowy mieszkaniec.

W ostatnim czasie udało się naszemu opiekunowi żubrów podejść je na tyle blisko by móc zaobserwować, że stado powiększyło się. Pojawił się cielak żubra, który prawdopodobnie jest młodym najstarszej krowy, sześcioletniej żubrzycy potocznie nazywanej przez nas Ostoją. 

Nadleśnictwo Augustów wiosną tego roku wypuściło do Puszczy Augustowskiej 7 sztuk- 5 krów i 2 byki. Wszystkie żubry pochodzą z Puszczy Boreckiej z Nadleśnictwa Borki. Dodatkowo na terenie Puszczy Augustowskiej od kilku lat żyją też dwa dorosłe byki.  Słynny już byk imieniem Wiktor niedawno dołączył do nowo utworzonego stada. Kto wie może dzięki temu w przyszłym roku nasze stado znowu się powiększy o kolejne młode.

Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie umieścić zdjęć naszego małego mieszkańca ponieważ ze względu na panujące w tej chwili warunki w lesie, żubry kryją się w trudno dostępnych miejscach by móc schować się przed męczącymi je insektami.

Utworzenie stada żubrów w Puszczy Augustowskiej to jeden z elementów programu „Kompleksowa projekt ochrony żubra przez Lasy Państwowe". Tworzenie niewielkich populacji żubrów ma ograniczać rozprzestrzenianie się chorób tych zwierząt i zwiększyć zasięg występowania żubrów w Polsce.