Aktualności Aktualności

O buku, który zerkał ukradkiem

Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma ciekawostkami o buku pospolitym.

Miejsce: Leśnictwo Antoniuk

10 faktów o: buku pospolitym

  1. Buki to jedne z najpiękniejszych drzew liściastych. Osiągają wiek ok. 300 lat.
  2. Są wrażliwe na wiosenne przymrozki, dlatego brak jest jego naturalnych stanowisk w północno-wschodniej Polsce. Najstarsze buki występujące na terenie Nadleśnictwie Dojlidy liczą około 100 lat i prawdopodobnie zostały posadzone przez człowieka w okresie I wojny światowej.  Możemy je zobaczyć spacerując ścieżką przyrodniczą „Szlakiem drzew” w Kompleksie Leśnym Antoniuk.
  3. Buk kwitnie od kwietnia do maja wraz z rozwojem liści. Jest drzewem wiatropylnym, jednopiennym – to znaczy, że na jednym egzemplarzu znajdują się kwiaty męskie i żeńskie.
  4. Specyfiką tego gatunku jest, że jego obfite owocowanie przypada mniej więcej co 8 lat. Owoce to trójgraniaste orzeszki zwane bukwią. Są one jadalne i chętnie zjadane przez dziki i ptaki oraz magazynowane przez gryzonie tj. wiewiórki i myszy.
  5. Bukiew zawiera 35% tłuszczu, 23% białek, saponiny, kwasy (jabłkowy, cytrynowy), sole mineralne, cukry (w tym skrobię) oraz faginę (trujący alkaloid). Orzeszki buka mogą być spożywane przez ludzi jednak przed spożyciem powinno się je uprażyć. Większa ich dawka może spowodować dolegliwości żołądkowe.
  6. Młode listki bukowe można dodawać do sałatek i zup. Zawierają liczne związki fenolowe oraz flawonoidy m. in. kwercetynę działającą przeciwzapalnie oraz antyalergicznie. Napar z bukowych liści ma silne właściwości odkażające, oczyszczające oraz pobudzające trawienie.
  7. Drewno buka jest twarde i ciężkie. Używane jest w przemyśle meblarskim, tokarstwie, w produkcji beczek, skrzyń, przyrządów sportowych, przedmiotów codziennego użytku oraz instrumentów muzycznych - nazwa instrumentu fagot  pochodzi od łacińskiej nazwy fagus co znaczy buk. Popiół z bukowego drewna i liści stanowił cenny surowiec do wyrobu szkła, zastępował też naszym przodkom mydło i proszek do prania.
  8. Przytulanie się do buków (sylwoterapia=drzewoterapia) polecane jest osobom narażonym na stres, z chorobami układu krążenia, gardła i nerek. Liść tego drzewa przyłożony na czoło łagodzi ból głowy, stosowany jest również jako okład na stłuczenia i sińce.
  9. Na stuletnim buku jest około 800 tysięcy liści, produkuje on życiodajny tlen dla 50 osób.
  10.  Najgrubszy polski buk występujący na terenie Lasów Państwowych ma obwód 670 cm, wysokość 27 m i znajduje się w województwie wielkopolskim.