Aktualności Aktualności

Obrączkowanie bielików

W pierwszych dniach czerwca miało miejsce obrączkowanie bielików w Nadleśnictwie Szczebra

 

Na skoki młodych ptaków zostały założone aluminiowe oraz stalowe, czarne obrączki, z indywidualnymi numerami.

Działania zrealizowane zostały w ramach obrączkowania prowadzonego przez ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów w całej Puszczy Augustowskiej.

Duże rozmiary obrączek pozwalają obserwatorom na odczytanie ich numerów przez lornetkę lub lunetę, dzięki temu bieliki należą do nielicznych gatunków, z których jest relatywnie dużo wiadomości powrotnych. Na podstawie analizy miejsc kolejnych odczytów można śledzić trasy przemieszczenia się ptaków i długość ich życia. 

Obrączkowanie odbyło się bezpośrednio na gniazdach, bez spuszczania piskląt na ziemię. Dodatkowo młode ptaki zostały zważone i dokładnie pomierzone. Przy okazji sprawdzono, czy były najedzone i jakie ofiary dostarczone przez rodziców znajdują się w gnieździe. Kontrole trzech znanych gniazd w Nadleśnictwie Szczebra wykazały, że w jednym z nich były dwa młode, w drugim jeden, a w trzecim lęg zakończył się stratą. Tak więc, trzy młode bieliki ze Szczebry zostały zaopatrzone w obrączki, po jednej na każdym skoku. Jeden z dorosłych bielików gnieżdżący się na terenie nadleśnictwa także nosi polskie obrączki.

Zdjęcia Jacek Jezierski,  Grzegorz Zawadzki