Asset Publisher
Od mikro do makro – analiza grzybów podczas warsztatów Fungitax!
Politechnika Białostocka w dniach 1-10 kwietnia zorganizowała interdyscyplinarne warsztaty FUNGITAX dla studentów, doktorantów i kadry akademickiej z zagranicy. Goście przyjechali z Brazylii, Włoch, Serbii, Macedonii, Niemiec, Portugalii i Rumunii. Nadleśnictwo Hajnówka czynnie zaangażowało się w organizację tego wyjątkowego wydarzenia.
W dniu 4 kwietnia odbyło się spotkanie na terenie nadleśnictwa, na którym nadleśniczy Tomasz Ginszt przywitał gości i opowiedział o codziennym funkcjonowaniu nadleśnictwa w unikalnych warunkach Puszczy Białowieskiej. Zwrócił uwagę na priorytety pracy leśników w Puszczy Białowieskiej, które dotyczą ochrony przyrody, edukacji i turystyki. W dalszej części zaprezentowano infrastrukturę edukacyjno-turystyczną nadleśnictwa, historyczne zagadnienia w Leśnym Zaułku Historycznym oraz na ekspozycji Leśnych Kolejek Wąskotorowych.
W dniach 7-8 kwietnia w ramach międzynarodowych warsztatów na terenie Nadleśnictwa Hajnówka odbywały się także zajęcia terenowe pt. „Forest biotopes of the Białowieża Primeval Forest - plant communities and fungi”.
Uczestnicy warsztatów zdobywali praktyczną wiedzę terenową na temat zbierania grzybów, a także umiejętności laboratoryjne w zakresie identyfikacji Macromycetes i Micromycetes. Jednym z przystanków była plantacja doświadczalna jodły pospolitej w leśnictwie Wilczy Jar. Goście koncentrowali się na zaawansowanych metodach rozpoznawania różnorodności grzybów na martwym drewnie, łącząc praktyczne techniki pobierania próbek terenowych z podejściem mikroskopowym i molekularnym w celu identyfikacji gatunków.
Praca terenowa przebiegała w dość wyjątkach warunkach pogodowych, tj. po opadach śniegu, co dla niektórych gości było nadzwyczajnym doświadczeniem.