Aktualności Aktualności

Otwarcie kładki w rezerwacie przyrody Krzemianka

Długo wyczekiwana inwestycja została udostępniona do zwiedzania. Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu "Kładka wśród źródlisk w Krzemiance" sfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ta wyjątkowa kładka przebiega przez zabagnioną dolinę rzeki Krzemianka i jest częścią ponad 2 kilometrowej ścieżki, prowadzącej przez urokliwe źródliska oraz pozostałości prehistorycznych kopalni krzemienia sprzed około 3000 lat.

Kładka położona jest w rezerwacie przyrody Krzemianka (Nadleśnictwo Knyszyn), którego celem ochrony jest zachowanie ekosystemów leśnych charakterystycznych dla Puszczy Knyszyńskiej, obszarów źródliskowych oraz licznych stanowisk rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Wykonanie zaplanowanych działań oprócz roli edukacyjnej ma na celu również poprawę bezpieczeństwa osób odwiedzających rezerwat. Kładka dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W ramach realizacji zadania zmodernizowano miejsce postojowe przed wejściem na ścieżkę, poza tym wykonano 2 platformy widokowe oraz mostki nad ciekami wodnymi.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku oraz Nadleśnictwo Knyszyn zachęcają do odwiedzania i korzystania z obiektu.