Aktualności Aktualności

Otwarcie wystawy „Podlasie – zielona mała ojczyzna”

19 czerwca 2023 r. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku otwarto wystawę malarską pt. „Podlasie – zielona mała ojczyzna” przygotowaną przez Białostockie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych.

W uroczystości otwarcia wystawy udział wzięli: Jarosław Zieliński Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Józef Nowak Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, członkowie i sympatycy towarzystwa, nadleśniczowie nadleśnictw z terenu RDLP w Białymstoku i Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy Nadleśnictwie Krynki.

fot. Rafał Supiński

Podczas otwarcia wystawy Pan Marek Ledowicki, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych opowiedział o współpracy jaka nawiązała się 30 lat temu z białostocką dyrekcją Lasów Państwowych i jest kontynuowana obecnie. Wspomniał także o jubileuszu 55 rocznicy powstania BTPSzP, przedstawiając krótki rys historyczny oraz osiągnięcia organizacji.

Obecny na otwarciu wystawy poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński pogratulował artystom pięknych obrazów, osiągnięć i zaangażowania w życie kulturalne regionu. Z kolei Dyrektor RDLP Andrzej Józef Nowak obok uznania dla twórczości artystów wyraził podziękowanie, za to że w dużej mierze inspiracją do namalowania obrazów jest las, który jest także inspiracją pracy leśnika.

Otwarta wystawa to zbiór kilkudziesięciu prac wykonanych w różnych technikach, m.in. akwarela czy obrazy olejne.

Zgromadzone na wystawie obrazy przedstawiają przede wszystkim świat roślin i zwierząt, a inspiracją do ich namalowania w niejednym przypadku była obserwacja natury podczas plenerów malarskich. Jeden z takich plenerów odbył się w ubiegłym roku w Ośrodku Wypoczynkowym w Malinówce (Nadleśnictwo Ełk).