Aktualności Aktualności

Owcza wełna zabezpiecza drzewka

Leśnicy w okresie jesiennym zabezpieczają drzewka przed zgryzaniem przez zwierzęta jeleniowate. Jedną z metod jest owijanie pączków drzewek… owczą wełną!

Jest to sprawdzona metoda stosowana w lasach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Podkreślić należy, że szkody wyrządzane przez dziką zwierzynę są poważnym problemem dla gospodarki leśnej. Zgryzanie młodych drzew przez zwierzęta leśne powoduje opóźnienie wzrostu, krzaczasty pokrój, prowadzić może nawet do obumierania posadzonych drzewek. Stosowanie owczej wełny, jest zatem rozwiązaniem skutecznym i w pełni ekologicznym. A polega na zakładaniu odrobiny wełny na pędy z pąkiem wierzchołkowym.

Owcza wełna osłania pędy młodych drzewek, a jej zapach skutecznie odstrasza jeleniowate. Co więcej, im bardziej intensywny zapach unoszący się z wełny, tym większa skuteczność, dlatego najwłaściwsza będzie wełna z okolicy tylnych ciała owiec. Co ważne - takie zabezpieczenie drzewek, naturalnym „odstraszaczem”, nie powoduje problemów przy wzroście nowego pędu na wiosnę.