Aktualności Aktualności

Zapraszamy po świeże choinki

Sprzedaż choinek przed świętami Bożego Narodzenia za kilka dni rozpocznie się na dobre!

Jak co roku sprzedaż choinek będzie prowadzona przez wszystkie 31 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Zakup naturalnych choinek z legalnego źródła w żaden sposób nie zagraża trwałości polskich lasów – tych od wielu dekad stale nam przybywa. Dość powiedzieć, że każdego roku leśnicy sadzą w kraju 500 mln. drzew, a w regionie północno-wschodniej Polski co roku sadzi się ok. 30 mln. sadzonek

Drzewka od leśników cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, są przecież świeże, pachnące i ścięte tuż przed sprzedażą, a i cena jest bardzo atrakcyjna. Na przykład w nadleśnictwach Puszczy Knyszyńskiej za drzewko o wysokości od 1,5 do 2,5m zapłacimy od 30 do 60 zł brutto. W ubiegłym roku choinki z nadleśnictw RDLP w Białymstoku cieszyły się bardzo dużą popularnością. Dla nas jest to powód do zadowolenia, ponieważ dom przystrojony naturalnym bożonarodzeniowym drzewkiem jest najbardziej przyjazny dla środowiska.

Leśnicy zachęcają do posiadania żywych choinek na święta Bożego Narodzenia. Rocznie na głowę statystycznego Polaka przypada ponad kilkadziesiąt kilogramów zużywanych tworzyw sztucznych. Nie ma więc sensu dodawać kolejnych kilogramów plastiku, do swojego otoczenia, akurat na Boże Narodzenie. Żywe choinki są za to całkowicie ekologiczne. Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na specjalnie przygotowanej plantacji drzewek wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Po ich wycięciu korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę. Po świętach możemy ją wykorzystać jako składnik kompostu, ściółkę pod rośliny, drewno opałowe albo – jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce – posadzić wiosną w ogródku. Nawet wyrzucone na śmietnik drzewka ulegną szybkiej biodegradacji i wrócą do naturalnego obiegu materii, nie zanieczyszczając środowiska.

Drzewka świerkowe pozyskuje się z planowanych przez leśników przerzedzeń wykonywanych jako cięcia pielęgnacyjne oraz ze specjalnych powierzchni - plantacji choinkowych, od początku zakładanych z przeznaczeniem na sprzedaż drzewek. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa (np. pod liniami energetycznymi), lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni, na przykład będzie tam założona szkółka leśna.

We wszystkich nadleśnictwach RDLP w Białymstoku założonych jest blisko 50 hektarów plantacji choinkowych. Rośnie na nich rodzimy gatunek świerk pospolity (Picea abies), który w Polsce jest popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym, a także ozdobne gatunki iglaste, takie jak świerk srebrzysty i jodła koreańska. Leśnicy hodują na plantacjach drzewka do wieku około 7 - 8 lat, gdy osiągną wysokość 3 - 3,5 m.

Cennik oraz zestawienie miejsc i godzin sprzedaży choinek we wszystkich nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku znajdują się w załączonej tabeli.

14 i 15 grudnia (sobota, niedziela) na plantacji choinkowej w Nadleśnictwie Knyszyn w miejscowości Przewalanka, 15 minut drogi od Białegostoku w kierunku Augustowa, każdy chętny – całe rodziny i pojedyncze osoby - które przyjadą na plantację, SAMI będą mogli wybrać, a następnie ściąć swoją bożonarodzeniową choinkę. Leśnicy pożyczą sprzęt do ścinania i pomogą zapakować drzewko do samochodu. Taka sama akcja samodzielnego wycinania choinek, ciesząca się dużą popularnością wśród okolicznych mieszkańców, miała miejsce w 2013 i 2018 roku.

Samodzielny wybór rosnącej choinki będzie możliwy również na plantacji choinkowej w Nadleśnictwie Białowieża.

Materiały do pobrania