Aktualności Aktualności

Pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej

Leśnicy z białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych uczcili pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej.

Reprezentacja leśników z dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Tadeuszem Wilczyńskim złożyła wieniec i znicze pod pomnikiem Mordu Katyńskiego w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku.

Tym symbolicznym gestem, leśnicy uczcili pamięć o ofiarach Kozielska, Ostaszkowa, Starobielska, o więźniach Kijowa i Mińska pomordowanych przez NKWD w 1940 roku. Jest to również wyraz solidarności z rodzinami ofiar.

We wrześniu 1939 r., po wkroczeniu Armii Czerwonej na terytorium Polski, do sowieckiej niewoli dostało się ponad 250 tys. polskich żołnierzy. Na mocy decyzji najwyższych władz Związku Radzieckiego w kwietniu 1940 r. funkcjonariusze NKWD zamordowali blisko 22 tys. polskich jeńców wojennych, oficerów Wojska Polskiego i Policji, profesorów, lekarzy, prawników, inżynierów, artystów, twórców intelektualnych oraz duchownych. Zamordowano ich i pogrzebano w zbiorowych, bezimiennych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje, likwidując w ten sposób elitę polskiego narodu. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 r. Sowiecka zbrodnia wykryta została przez Niemców w 1943 r. Jednak dopiero 13 kwietnia 1990 r. władze ZSRR przyznały się do jej popełnienia.