Aktualności Aktualności

Po co leśniczy chce "zatrzymać" zimę?

Tegoroczna zima obfitująca w śnieg, nie jednemu z nas dała się już we znaki, ale nie dla leśniczego szkółkarza, który cieszy się z takiej aury, skrzętnie gromadząc masy białego puchu i lodu w lodowni.

Lodownia to niewielki murowany budynek, z dwiema kieszeniami lodowymi (wybetonowane w ziemi komory o głębokości około 50 cm), stanowiący integralną część szkółki leśnej, miejsca, gdzie produkowane są sadzonki drzew.  Przed nadejściem wiosny w kieszeniach lodowych, gromadzony jest lód pochodzący z pobliskiego zbiornika wodnego lub śnieg, który polewany wodą, zamienia się w taflę lodu. Całość przykrywana jest warstwą trocin, pełniących funkcje izolatora. W taki sposób w przechowalni stosunkowo długo można utrzymać niską temperaturę i odpowiednią wilgotność powietrza. Na tak przygotowanym podłożu, układamy ukośnie, niezbyt grubymi warstwami, wyjmowane z gruntu sadzonki.

Po co to robimy? Z konieczność przechowywania wiosną „uśpionych” jeszcze sadzonek, przeznaczonych do odnowień i zalesień w momencie gdy: zachodzi potrzeba wydłużenia okresu sadzenia lub zwolnienia powierzchni do prac polowych i siewów na szkółce.