Aktualności Aktualności

Podlaskie spotkania leśników z duchowieństwem prawosławnym

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku 11 czerwca br., zorganizowała dziesiąte coroczne spotkanie leśników z hierarchami i duchowieństwem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W bieżącym roku spotkanie odbyło się w Nadleśnictwie Czarna Białostocka, tematem spotkania było ,,Duchowieństwo i Leśnicy dla Puszczy Knyszyńskiej”.

W spotkaniu wzięli udział: Ich Ekscelencje arcybiskupi: Jakub i Jerzy, biskupi: Paweł, Andrzej i Warsonofiusz, a także dziekani Diecezji Warszawsko – Bielskiej i Białostocko – Gdańskiej, proboszczowie parafii znajdujących się na terenie nadleśnictwa oraz kapelani.

Przybyłych gości powitał dyrektor RDLP w Białymstoku Andrzej Józef Nowak, wyrażając swoją wdzięczność za przybycie i udział w spotkaniu, oraz nadzieję na kontunuowanie takich spotkań w przyszłości. Następnie głos zabrał Arcybiskup Jakub, który zauważył, że każdego roku były poruszane problemy dotyczące pracy leśników, a w tym roku jest ich najmniej co bardzo cieszy. Biskup hajnowski Paweł odczytał list Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski skierowany do leśników, w którym zostało zaznaczone, że praca leśników jest ściśle związana z przyrodą, a oni sami są kontynuatorami dzieła zapoczątkowanego jeszcze w raju, kiedy to Bóg dał polecenie człowiekowi, aby czynił Ziemię sobie poddaną i mądrze nią zarządzał.

Po części oficjalnej odbyła się prezentacja nadleśnictwa i zwiedzanie starej wyłuszczarni w Czarnej Białostockiej. O godzinie 12:30 został odsłużony molebien w Parafii Prawosławnej pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności, któremu przewodniczył arcybiskup wrocławsko- szczeciński Jerzy.

Po nabożeństwie zebrani goście przejechali do Rezerwatu Przyrody „Starodrzew Szyndzielski”.

Leśnicy wyrazili swoją wdzięczność Jego Eminencji metropolicie Sawie za wsparcie ich działalności oraz podziękowano za modlitwę w intencji leśników.

Organizacja spotkań podlaskich leśników z prawosławnym duchowieństwem wpisała się już w tradycję Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Dawid Iwaniuk podkreślił, iż tego typu konferencje służą inicjowaniu forum współpracy na rzecz lasów oraz popularyzowaniu wiedzy na temat współczesnego leśnictwa i gospodarki leśnej.