Aktualności Aktualności

Portrety łosia

Dwa nadbiebrzańskie nadleśnictwa, Rajgród i Płaska, wspólnie wydały album pt. „ŁOŚ”. Unikalna publikacja przybliża sylwetkę króla bagien, który swe przetrwanie w znacznej mierze zawdzięcza leśnikom.

Nie wszyscy wiedzą o tym, że duża część Europy zawdzięcza Polakom ocalenie drugiego po żubrze, największego ssaka – łosia. To piękne zwierze, po II wojnie światowej prawie wymarło. Ostatnią ostoją łosia było Nadleśnictwo Rajgród, opiekujące się wówczas słynnym rezerwatem Czerwone Bagno. To na tym dziewiczym terenie leśnicy i biolodzy dołożyli wszelkich starań, aby uchronić od zagłady łosia, symbol bagien mszarów i moczarów.

O restytucji żubra słyszeli i uczyli się w szkole wszyscy Polacy. O ochronie łosia już nie wielu.  Dlatego dobrze się stało, że dwa Nadleśnictwa, Rajgród i Płaska, postanowiły wydać wspólnie album fotograficzny o łosiu, aby przybliżyć nam sylwetkę tych wyjątkowych zwierząt. Autorem zdjęć jest Darek Karp zwany Szarym Wilkiem, który swoje życie od najmłodszych lat związał z Biebrzańskimi Bagnami i Puszczą Augustowską. Człowiek ten, dzięki swojej wielkiej, ponad czterdziestoletniej pasji przyrodnika i fotografa przyrody, odniósł nie mały sukces na rynku wydawniczym. Nasz autor ma na swoim koncie ponad 2000 publikacji na całym świecie - miedzy innymi w tak renomowanych tytułach jak National Geographic, BBC, czy polski tytuł Wiedza i Życie. Na co dzień pracuje w Biebrzańskim Parku Narodowym, jako strażnik obwodu ochronnego Czerwone Bagno i Grzędy.  Mieszka z rodziną w swojej drewnianej chacie stojącej w lesie na pograniczu wspominanego wyżej bagna i Puszczy Augustowskiej.

Album” ŁOŚ” prezentuje nam około 150 fotografii, wybranych i skomponowanych przez prof. Andrzeja Strumiłłę. Pokazuje łosia we wszystkich stadiach życia, w jego naturalnym środowisku dawnych terenów Nadleśnictwa Rajgród.

O łosiach interesująco i z różnych perspektyw piszą przyrodnicy związani z regionem.

Autor zdjęć opisuje własne przygody związane z Biebrzą i łosiami.

Mirosław Kobeszko, będący synem „Strażnika łosiowego” wspomina wydarzenia związane z działalnością ochroniarską.

Oryginalne teksty, potwierdzające zaangażowanie polskich leśników w idee ochrony przyrody, przygotowali patroni wydanego albumu: Andrzej Konieczny – Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Andrzej Nowak – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Dzięki Sławomirowi Matuszowi możemy delektować się poetyckim esejem z łosiem w roli głównej. Profesjonalny wydruk i oprawę graficzną przygotowała Drukarnia Dimograf.

Nad całością prac wydawniczych czuwał pomysłodawca - Roman Rogoziński.

Gorąco polecamy pierwszy o takiej tematyce, unikalny, pouczający i pięknej urody album pt.: „ŁOŚ”.