Aktualności Aktualności

Przedzimowy piędzik przedzimek

Piędzik przedzimek to przedstawiciel motyla z rodziny miernikowcowatych. Gąsienice tych owadów żerują na liściach dębów i innych gatunków drzew liściastych, powodując powolne ich obumieranie.

Kiedy gąsienic jest dużo (kilkadziesiąt tysięcy sztuk na jednym drzewie), to z reguły wszystkie liście drzew opanowanych przez miernikowce są objedzone. Dochodzi do tak zwanych gołożerów, czyli kompletnego pozbawienia drzewa aparatu asymilacyjnego. W efekcie drzewo może uschnąć.

Leśnicy oceniają zagrożenie lasów liściastych metodą lepowania drzew. Polega to na założeniu specjalnej taśmy na pniu drzewa.

 Samce piędzików przyklejone do opaski.

Samica piędzika pod opaską.

Na taśmie, pokrytej naturalnym lepiszczem gromadzą się samice piędzików wędrujące w koronę drzewa, aby złożyć jajeczka. Samice piędzików mają zredukowane skrzydła, uniemożliwiające im latanie i dlatego muszą one wędrować po pniu. Samce mają normalnie rozwinięte skrzydła (rozpiętość skrzydeł do 3 cm).

Ciekawostka

Polska nazwa motyla: Piędzik przedzimek wzięła się stąd, że jest to jeden z nielicznych motyli którego rójka czyli okres godowy przypada w październiku i listopadzie, a więc: przed zimą.

Nazwa miernikowce wzięła się natomiast z charakterystycznego sposobu poruszania się gąsienic. Gąsienice tej rodziny motyli przesuwają się wyciągając najpierw zaopatrzoną w odnóża przednią część ciała, a następnie podciągają tylną część. Część środkowa w tym czasie unosi się w górę.

W efekcie ruch gąsienicy przypomina mierzenie odległości. Stąd systematyczna nazwa: miernikowce. Są to gatunki pospolicie występujące w polskich lasach.