Aktualności Aktualności

RYKOWISKO W PUSZCZY

Właśnie teraz w lesie odbywa się wspaniały przyrodniczy spektakl – okres godowy jeleni, czyli rykowisko.

Na terenie Puszczy Białowieskiej już od ponad tygodnia słychać wieczorową porą ryczenie byków – samców jeleni. Trudno pomylić ten charakterystyczny dźwięk z jakimkolwiek innym leśnym odgłosem. Zresztą, sami posłuchajcie – jednemu z naszych podleśniczych – Michałowi Androsiukowi – udało się uchwycić ryczącego byka!

 

Jak widać na filmiku, ryczenie jest bardzo wyczerpujące... Poligamiczne samce starają się w ten sposób zwabić jak najwięcej samic, z którymi będą mogły mieć potomstwo. Rycząc ogłaszają swoją pozycję socjalną, granice terytorium oraz starają się utrzymać własny harem łań. Byki także walczą ze sobą, sczepiając się porożem i niejednokrotnie tego rodzaju spotkania kończą się dla nich urazami ciała, a czasem nawet śmiercią. Do rozrodu mogą przystępować już jednoroczne samice, natomiast samce zazwyczaj nie mają młodych przed ukończeniem 4 lat – przyczyną jest konkurencja ze strony silniejszych byków.

Podczas trwającego ok. 4 tygodni rykowiska, samce tracą nawet 20% swojej wagi – hormony w ich organizmach tak szaleją, że byki przez ten czas w ogóle nie jedzą, jedynie piją wodę. Na powyższym filmiku widać, że każdy możliwy moment za dnia, wykorzystywany jest na regenerację sił po intensywnej nocy.

Zachęcam do przeczytania wcześniejszego artykułu o różnicach pomiędzy jeleniem, a sarną.