Aktualności Aktualności

SADZENIE DĘBU NIEPODLEGŁOŚCI

Z inicjatywy Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzeja Nowaka w Mikaszówce posadzono Dąb Niepodległości.

Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny w Mikaszówce jest znacznie mniej znanym miejscem pielgrzymowania niż pobliskie Sanktuarium w Studzienicznej. Wyjątkowo urokliwe położenie i puszczański charakter Mikaszówki sprawiły, że wiele razy odwiedzał ją Karol Wojtyła. Słynny jest cytat Papieża Jana Pawła II: „A może by tak do Mikaszówki ?”. Miejsce to wybrał również Dyrektor RDLP Białystok do posadzenia, pobłogosławionego przez Papieża Franciszka, Dębu Niepodległości.

Uroczystości miały skromny charakter ze względu na rosnące zagrożenie epidemiologiczne. Rozpoczęły się mszą świętą, którą koncelebrowali: ks. Andrzej Borkowski - proboszcz w Mikaszówce oraz dwaj księża z sąsiednich parafii. Czytanie Słowa Bożego oraz bardzo piękną oprawę muzyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im św. Jana Pawła II w Płaskiej. Piękne głosy dzieci i młodzieży, połączone ze znanymi pieśniami oazowymi, doskonale wpisały się w atmosferę, jaką wyjątkowo cenił w spotkaniach Ojciec Święty.

Dąb Niepodległości został pobłogosławiony podczas pielgrzymki delegatów Lasów Państwowych i duszpasterzy do Grobu św. Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Natomiast posadzony w Mikaszówce został w dniu 16 października br., w 42-ą rocznicę wyboru Karola Wojtyły. Odczytano treść certyfikatu Dębu Niepodległości, następnie wszyscy chętni, w tym dzieci i młodzież, przybyli goście, księża i leśnicy posadzili młode drzewko.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania wspólnie odśpiewali „Barkę”.

Wszystkich wędrujących po Puszczy Augustowskiej serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Mikaszówki i świeżo posadzonego Dębu Niepodległości !