Aktualności Aktualności

Skąd się biorą lodowe włosy?

Lodowe włosy to zdumiewające i rzadkie zjawisko, jeszcze do niedawna nie wiedziano, jak powstaje. Źródła podają, że po raz pierwszy lodowe włosy opisano w 1918 r., ale tajemnicę ich powstawania udało się naukowcom odkryć dopiero kilka lat temu.

Lód wyglądający jak włosy powstaje przy udziale grzybów znajdujących się w gnijącym drewnie, obumierających częściach roślin, przy jednoczesnej dużej wilgotności powietrza i temperaturze poniżej zera. Co ciekawe, tego typu formacje lodowe można spotkać jedynie lokalnie na półkuli północnej – w tym w Polsce.

Do powstania tego wyjątkowego zjawiska przyczynia się grzyb – Exidiopsis effusa, czyli łojówka różowawa. Lód powstaje w wyniku spowolnienia przez grzyby procesu krystalizacji. Obecność łojówki różowawej powoduje, że woda zostaje delikatnie wypychana tworząc bardzo cienkie, podłużne kryształki lodu. Niestety, po dotknięciu, lód szybko się topi.

O lodowych włosach pisaliśmy już na naszej stronie www:
Lodowe włosy, Tajemnicza lodowa formacja .

Owocnik łojówki różowawej jest rozpostarty, ściśle przylegający do podłoża, skórzasty i cienki. Powierzchnia jest woskowata i nieco błyszcząca. Jego rozmiar jest bardzo różny – od bardzo małego do bardzo dużego. Również kształt jest bardzo zmienny – od kolistego lub owalnego do różnokształtnego. W stanie wilgotnym staje się galaretowaty i przeźroczysty, w stanie suchym ma barwę białawą, różowawą, nieco fiołkową lub szarawą. Barwa biaława pochodzi od zarodników pokrywających owocnik. Łatwo się ścierają i wówczas owocnik jest różowawy, nieco fiołkowy lub szarawy. Po wysuszeniu tworzy bardzo cienką, białą, czerwoną, lub szaro-białą skorupę.

Podstawki (struktura wytwarzająca zarodniki) mają jajowaty, elipsowaty lub gruszkowaty kształt. Budowa zarodników i ich rozmiary są ważną cechą diagnostyczną przy identyfikacji gatunków grzybów. Zarodniki łojówki przypominają ziarenka ryżu.