Aktualności
Smacznie i zdrowo
Letnie popołudnie, lipowa herbatka i ciasto z leśnymi malinami, pierogi z jagodami… Brzmi dobrze i zapewniamy- doskonale smakuje!
Korzystajmy z tego co oferuje nam las. Poziomki, maliny, jagody, lipowe kwiaty, bądź tak uwielbiane przez wielu z nas grzyby…
Kurka, czyli pieprznik jadalny
Miłym momentem jest czas, gdy w trakcie letniego spaceru napotykamy „pierwsze tego roku” kurki. Od razu przychodzi nam na myśl smak tych smacznych grzybów i zapach, jaki unosi się w kuchni w trakcie smażenia.
No właśnie, smażenia. Bardzo często chcąc usmażyć kurki wrzucamy na patelnie jeszcze mokre po umyciu grzyby i zaczynamy „smażenie”. Zamiast obsmażyć, kurki zaczynają się dusić. Jak to zrobić, żeby usmażyć i cieszyć się wyśmienitym smakiem? Należy wrzucić je na suchą i gorącą patelnię. Jak wypłynie z nich trochę soku, zlejmy go. Po około 4 minutach dodajmy odrobinę cukru i masło. W takiej aromatycznej oprawie będą się chwilę smażyły. Na koniec trochę soli i będziemy mogli cieszyć się wyśmienitym daniem (O. Czarnewicz – Kamińska, W. Charewicz „Dieta i miłość"książka kucharska).
Pliska, kurza nóżka, kurze łapki…
Taką nazwą w różnych regionach naszego kraju określa się pieprznika jadalnego. Oczywiście najbardziej znana nazwa to „kurka”. Również grzyby innych gatunków mają swoje nazwy nadane im przez lokalnych mieszkańców. Określenia te wynikały z obserwacji wyglądu grzybów (E. Referowska Chodak „Ludowe nazwy grzybów w Polsce”).
Bezpieczne grzybobranie
W związku z rozpoczynającym się powoli sezonem grzybowym, warto również kolejny raz przypomnieć zasady bezpieczeństwa związane ze zbiorem grzybów.
Większość z nas zna doskonale główne gatunki takie jak podgrzybek brunatny, borowik szlachetny... Wiemy, że są to smaczne grzyby jadalne. Raczej nie mamy obaw przed ich zbieraniem i często goszczą one w okresie jesiennym na naszych stołach.
Uwaga na grzyby trujące
Rozpoznajemy bez trudu muchomora czerwonego- niemalże sztandarowego przedstawiciela grzybów trujących.
Dużo gorzej sytuacja przedstawia się z rozpoznawaniem muchomora sromotnikowego (zielonawego), który to, jest najbardziej trującym i niebezpiecznym grzybem naszych lasów.
Żelazna zasada, którą powinien kierować się każdy, kto zbiera grzyby brzmi: jeżeli pojawia się choć cień wątpliwości co do gatunku, po który się schylamy, zdecydowanie zostawiamy takiego grzyba w lesie.
A jaką rolę pełnią grzyby w lesie?
Rozkładają materię organiczną uwalniając składniki, które ponownie mogą być wykorzystane przez rośliny.
Warto obserwować przyrodę, zadawać pytania, poszukiwać odpowiedzi, eksplorować świat, który nas otacza i korzystać z rozwagą z tego, co oferuje. Zapraszamy zatem na spacer do lasu. Warto tam spędzić czas i dodatkowo skorzystać z tego, co „dobre z lasu”.