Aktualności Aktualności

Śmieciom w lesie mówimy stanowcze „NIE”!

Leśnicy z Nadleśnictwa Białowieża, przy wielkim udziale i pomocy uczniów Technikum Leśnego w Białowieży posprzątali śmieci z terenu leśnictwa Stoczek.

Ten dzień z pewnością nie należał do ich najłatwiejszych, bo śmieci było na tyle dużo, że nazbierała się cała przyczepka. Choć nie był to powód do radości, to po zakończonej ciężkiej pracy dla dobra środowiska i lasu, wszyscy uczestnicy akcji sprzątania byli z siebie bardzo dumni, a na ich twarzach pojawił się uśmiech. 

Koszty jakie Nadleśnictwo Białowieża poniosło w samym tylko w 2018 roku na uprzątnięcie i wywóz śmieci z lasu są naprawdę duże, tj.:

koszty zbioru i wywozu śmieci z zakresu ochrony lasu – 16,374 zł
koszty zbioru i wywozu śmieci z zakresu turystyki – 8,851 zł
koszty sprzątania obiektów turystycznych – 3,530 zł

Problem zaśmiecania lasów w Polsce jest niestety nadal aktualny. Trafiają tam przeróżne materiały, zaczynając od gumy do żucia, a kończąc na oponach czy zużytym sprzęcie AGD.

Niestety, grunty leśne w dalszym ciągu stanowią popularny teren do wyrzucania śmieci, co jest nielegalne.

Rokrocznie Lasy Państwowe ponoszą coraz większe koszty na zbiór i wywóz śmieci z lasu. Koszty uprzątnięcia i wywiezienia śmieci z nielegalnych wysypisk w 2017 r. wyniosły ponad 18 mln zł. (w 2015 r. i 2016 r. było to niewiele ponad 17 mln zł).             

Łącznie z terenów zarządzanych przez Lasy Państwowe wywieziono ponad 114 000 m3 śmieci. Taka ilość odpadów zajęłaby ponad tysiąc wagonów kolejowych (dane GDLP).

Pamiętajmy, że pozostawione w lesie śmieci niszczą środowisko, z którego korzystamy wszyscy! Podczas długiego procesu rozkładu śmieci ich drobiny przenikają do gleby degradując ją na wiele pokoleń. Na koniec warto zobrazować jak wiele czasu trzeba, aby poszczególne odpady uległy rozkładowi:

POZOSTAWIONE W LESIE ODPADY ROZKŁADAJĄ SIĘ BARDZO DŁUGO:   

Opona samochodowa: 50-80 lat!
Ręcznik papierowy: - 2-4 tygodnie
Skórka banana: 2-5 tygodni
Ogryzek jabłka: 2 miesiące
T-shirt bawełniany: 2-5 miesięcy
Sklejka drewniana: 1-3 lat
Niedopałek papierosa: 1-5 lat
Torebka plastikowa: 10-20 lat
Linka nylonowa: 30-40 lat
Skóra naturalna: 50 lat
Kubeczek styropianowy: 50 lat
Puszka aluminiowa: 80-200 lat!
Pieluszka jednorazowa: 450 lat!
Butelka szklana: 1 000 000 lat!

Źródła: https://www.saveonenergy.com/material-decomposition/ , https://www.autoblog.com/