Aktualności Aktualności

SPOKREWNIONY Z JELONKIEM

Pod Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczej w Nadleśnictwie Browsk mieliśmy okazję spotkać chrząszcza spokrewnionego ze znanym wszystkim jelonkiem rogaczem.

Mowa o ciołku matowym (Dorcus parallelipipedus). Ten interesujący chrząszcz ma czarny tułów i jak wskazuje jego nazwa gatunkowa jest on matowy. Prowadzi wieczorny i nocny tryb życia, zaś  w ciągu dnia zazwyczaj kryje się w szczelinach kory lub pod nią, jeśli luźno odstaje. Żywi się sokami drzew, a wiosną chętnie ogryza pączki drzew liściastych. Larwy ciołka rozwijają się w próchniejących drzewach liściastych,  głównie dębach i bukach, ale larwy spotykano także na topolach, jesionach, olszach i in.

Warunkiem rozwoju (jak zresztą większości  rodziny jelonkowatych)  jest odpowiedni stopień rozkładu drewna, a więc stan próchna. Samiec ciołka (na zdjęciu) jest nieco większy od partnerki, a jego żuwaczki są znacznie bardziej imponujące niż samicy, podobnie jak w przypadku spokrewnionego większego kuzyna jelonka rogacza.

Można go spotkać na terenie całego kraju, także w dużych miastach, o ile znajdują się w nich próchniejące stare drzewa liściaste.