Aktualności Aktualności

SPOTKANIE Z DUŻYM CHRZĄSZCZEM

Dyląż garbarz (Prionus coriarius) występuje dość pospolicie, a tym razem został zauważony na terenie Leśnictwa Krynica, Nadleśnictwa Browsk.

Ten charakterystyczny okazały chrząszcz o ciemnej brązowo-czarnej barwie i lekkim połysku należy do rodziny kózkowatych (Cerambycidae). Jego grzbiet jest płaski, a czułki dość grube i charakterystycznie wygięte podobnie do kozich rogów. Stąd nazwa rodziny – kózkowate.  Przedplecze dyląża ma po trzy ostre kolce na każdym z boków i jest znacznie szersze niż dłuższe. Charakterystyczną cechą, która pozwala odróżnić samca od samicy, poza różnicą  wielkości,  jest ilość członów czułków. Samiec ma ich 12, a samica 11.

Dyląż garbarz występuje późnym latem. Zazwyczaj  można go nie tylko zobaczyć, ale tuż po zachodzie słońca także usłyszeć  jego  „ciężki brzęczący”  lot. W celu złożenia jaj samica wybiera najczęściej   stare grube pniaki zarówno drzew liściastych, jak i iglastych. Najpierw larwy żerują pod korą, później w korzeniach, a następnie przenoszą się do gleby, gdzie budują kokon, w którym następuje przepoczwarczenie. W roku następnym chrząszcz wygryza się z gleby na powierzchnię.

Tylko ostrożnie! Przy chwytaniu go w rękę, potrafi niegroźnie choć boleśnie ugryźć.