Aktualności Aktualności

Suchy świerk powodem pożaru w Puszczy Białowieskiej

Wczoraj tj. 9 września br., w godzinach popołudniowych stało się to czego od dawna obawiali się leśnicy z terenu Puszczy Białowieskiej. Na północnych obrzeżach puszczy wybuchł pożar.

W Nadleśnictwie Browsk w wyniku silnych podmuchów wiatru suchy świerk, przewrócił się na linię energetyczną, zerwał ją i w ten sposób powstało zarzewie pożaru. Ogień rozprzestrzenił się natychmiastowo.

 

Pożar gasiło 12 zastępów straży pożarnej oraz wielu leśników. Porywy wiatru utrudniały walkę z pożarem, dlatego dowodzący akcją gaśniczą zdecydowali o wysłaniu samolotu gaśniczego, który dwukrotnie zrzucał wodę. Dzięki sprawnemu działaniu służb, pożar Puszczy Białowieskiej został szybko opanowany.

Niestety stało się to, czego się obawialiśmy. Płonie las, płonie nasza puszcza - mówi Robert Miszczak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Browsk, będący na miejscu tragedii. W ciągu godziny ogień pochłoną hektar lasu, w ciągu następnej pół godziny, kolejne pół hektara lasu. Dzięki naprawdę szybkiej interwencji 12 jednostek straży pożarnej, samolotu gaśniczego i leśników
z Nadleśnictwa Browsk, pożar po kilku godzinach został opanowany. Trwają prace dogaszające
- dodaje nadleśniczy Miszczak.

 

Sytuacja w miejscu pożaru była kontrolowana przez całą noc. Leśnicy nieustannie pełnili dyżur, w celu wyeliminowania ewentualnego wzniecenia się pożaru.