Aktualności Aktualności

Polski mini smok

Wśród traszek, których w Polsce występują 4 gatunki, traszka grzebieniasta (Tirturus cristatus) jest gatunkiem stosunkowo rzadkim, występującym głównie na nizinach.

Traszki, jako płazy „wskaźnikowe”, których obecność na danym obszarze określa jego naturalność, doczekały się bardzo gruntownych badań uwiecznionych wieloma gruntownymi i dogłębnymi wynikami opracowań. Można się z nimi zapoznać choćby na stronach internetowych  „Wikipedii”, gdzie szczegółowość podanych informacji jest imponująca.

Samiec w okresie godowym charakteryzuje się widocznym grzebieniem, który upodabnia go do smoka.

W naszym kraju  4 gatunki traszek – zwyczajna, grzebieniasta, górska i karpacka występują w odpowiednich dla siebie środowiskach, gdzie mogą się rozmnażać. Warunkiem jest wiosenna obecność zbiorników wodnych. Nie muszą to być duże akweny. Czasami wystarczają tylko niewielkie stawy, kałuże, a nawet zwykłe rowy z zawartością wody. Musi ona jednak być obecna przez kilka tygodni, w niej bowiem traszki przechodzą swój rozwój. Należą do tzw. płazów ogoniastych (żaby i ropuchy są płazami bezogoniastymi)  i  jak one wszystkie (w Polsce 18 gatunków) są uzależnione w cyklu życiowym od obecności wody. W niej składają jaja (skrzek), z których wylęgają się larwy (kijanki) oddychające skrzelami,  a żywiąc się różnego rodzaju drobnymi „żyjątkami”  do lata przeobrażają się w postać dorosłą i  opuszczają środowisko wodne.  Jako okazy dojrzałe (oddychają już płucami) żyją w wilgotnym środowisku polnym lub leśnym polując  na większą zdobycz, np. owady, ślimaki, itp. Do jesieni są w pełni sił, by hibernując (zagrzebują się w ziemi, po ściółką lub w innych zakamarkach) przetrwać zimę. Wiosną cykl życiowy zaczyna się od początku.