Aktualności
UWAGA! KLESZCZE!
Choć o kleszczach ostatnimi laty mówi się dużo, przypominamy podstawowe informacje o tym gatunku – jego biologii, przenoszonych przez niego chorobach oraz sposobach zabezpieczania się przed ugryzieniem.
CZAS KLESZCZA:
- Największa aktywność - od kwietnia do czerwca oraz od września do października
- W niektórych rejonach Polski z powodu zachodzących zmian klimatycznych (ciepłe zimy wilgotne lata) aktywność kleszczy jest stała cały rok
- Rozwojowi kleszczy sprzyja wysoka temperatura i wysoka wilgotność powietrza.- najbardziej niebezpieczne postacie stadialne kleszczy aktywizują się przy temperaturze 7-10 st. C.
JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ?
- odpowiedni ubiór (wysokie buty, długie spodnie - z nogawkami włożonymi do butów, bluza z długim rękawem, okrycie głowy),
- unikanie siadania, leżenia na trawie i pod krzewami,
- stosowanie długodziałających preparatów odstraszających kleszcze na skórę i ubranie,
- staranne oglądanie ubrania po wyjściu z miejsc, gdzie mogą występować kleszcze,
- dokładne przeglądanie powierzchni ciała i ostrożne usuwanie kleszcza ze skóry (pamiętaj aby dokładnie obejrzeć dziecko).
- w przypadku zwierząt w ramach profilaktyki, również warto stosować preparaty odstraszające kleszcze.
KIEDY UGRYZIENIE KLESZCZA ROBI SIĘ NIEBEZPIECZNE?
Samo wkłucie się kleszcza nie jest niebezpieczne! Niebezpieczne staje się wówczas, kiedy kleszcz jest zakażony, a nasz organizm daje pierwsze, niepokojące objawy:
- zmiany skórne w miejscu ukłucia, w postaci odczynu zapalnego o różnym nasileniu
- pojawia się rumień wędrujący (w 50 - 90% przypadków).
- pojawia się rana ze strupem w miejscu ukłucia z towarzyszącym rumieniem i powiększeniem węzłów chłonnych.
- występuje gorączka powyżej 38°C.
- Kleszczowe zapalenie opon mózgowych i mózgu – poprzedzona okresem bezobjawowym trwającym od 4-28 dni I faza choroby przebiega z objawami grypopodobnymi. Następnie choroba przechodzi w ok. 8 - dniowy powtórny okres bezobjawowy, po czym rozpoczyna się II faza choroby w postaci: wysokiej gorączki, zaburzeń świadomości, śpiączki, zaburzeń psychicznych, oczopląsu, światłowstrętu, bólów głowy i wymiotów.
JAK USUNĄĆ KLESZCZA?
- zawsze: specjalistycznymi przyrządami dostępnymi w aptekach, pęsetą albo zdać się na fachową pomoc personelu przychodni lekarskiej
- nigdy: „gołymi" palcami, zgniatać, wyciskać, przypalać, smarować kleszcza tłuszczem (masło, oliwa).
- Usuniętego kleszcza należy zawinąć w np. papierowy ręcznik i skutecznie spalić lub utopić. Po ukąszeniu należy stale obserwować miejsce ukąszenia, przez ok. 30 dni oraz zwracać uwagę na ewentualne zmiany skórne: zaczerwienienie, obrzęk. W razie potrzeby, należy koniecznie skonsultować z się z lekarzem.
PAMIĘTAJ:
- Jedyną formą ochrony przez kleszczowym zapaleniem opon mózgowych i mózgu jest szczepienie.
- Przechorowanie boreliozy nie chroni przed ponownym zachorowaniem.