Aktualności Aktualności

W dyrekcji Lasów słońce napędza komputery

Ocieplone ściany budynku, zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne zasilające komputery, drukarki i skanery, sprawiły że gmach „Lasów” jest ekologiczny, oszczędny i promuje nowoczesny styl.

Około półtora miliona złotych wydanych na modernizację budynku biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, przełożyło się na efekt ekologiczny. Dzięki poszerzeniu ścian piwnic, ich ociepleniu, nałożeniu na nie izolacji przeciwwilgociowej, ociepleniu ścian budynku 15 centymetrową warstwą styropianu i zamontowaniu na dachu 92 paneli fotowoltaicznych, z których każdy ma moc 250W, budynek „Lasów" będzie oszczędny, ponieważ będzie gromadził ciepło, zmniejszy moc dostarczanego ciepła z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej o blisko 42% dotychczasowego zapotrzebowania, ale również przetworzy energię emitowaną przez słońce na prąd elektryczny o mocy 23kW. I właśnie dzięki temu prądowi dostarczanemu ze słońca pracować będzie kilkadziesiąt komputerów pracujących w biurze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Pomysł na utworzenie biura Lasów Państwowych w Białymstoku pojawił się tuż przed II wojną światową. W drugiej połowie 1938 roku kierownictwo Lasów Państwowych podjęło decyzję o przeniesieniu biura Dyrekcji Lasów Państwowych z Białowieży do Białegostoku. Niestety wybuch drugiej wojny światowej przerwał zamierzenia leśników.

Obecna lokalizacja biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku – spadkobierczyni Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży - mieści się w centrum regionu i w centrum miasta, przy ul. Lipowej. Dzisiejsza siedziba RDLP Białystok okrzepła w krajobrazie miasta. Przez blisko 70 lat mieszkańcy przyzwyczaili się do „Lasów" - jak poufale nazywają charakterystyczny zielony budynek - na tyle, że stał się on punktem orientacyjnym spotkań czy określania kierunku.

Budynek stoi na działce należącej do Skarbu Państwa i jest w zarządzie Lasów Państwowych. Poza biurem RDLP mieści się w nim Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, a także dzierżawione biura innych firm. Warto wspomnieć, że budynek wybudowano w latach 50. XX wieku. Zakładowa Kronika odnotowywała wtedy: Bardzo ważnym wydarzeniem w działalności Zarządu Okręgu L.P. w Białymstoku było wybudowanie biurowca (siedziby obecnego OZLP) przy ulicy Lipowej 51. Kamień węgielny pod budowę gmachu został położony w 1953 r. Pomiary geodezyjne wykonywała załoga Zarządu między innymi niwelację terenu prowadził były pracownik OZLP pan Cynkier Włodzimierz. Gmach został wybudowany w ciagu trzech lat. Już w 1956 r. załoga przeniosła się do nowego „locum", przestronnego i widnego, w którym obok załogi OZLP siedzibę swą miało nowo powstałe Biuro Urządzania Lasu i Pomiaru Lasów Oddział w Białymstoku, a także Przedsiębiorstwo „Las", „Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego", a później również i OTL Białystok.

Budynek „Lasów" od początku wybudowania miał szary kolor elewacji. Ponad dekadę temu elewacja została zmodernizowana i od tamtej pory utrzymana była w zielonym kolorze. Obecnie zakończyła się kolejna modernizacja budynku. Ocieplono go, pomalowano na kolory zielone w różnych tonacjach, umieszczono na dachu panele fotowoltaiczne przetwarzające energie słoneczną na prąd elektryczny, zainstalowano nowy maszt do łączności radiowej z nadleśnictwami, przebudowano piwnicę na rowerownię, bo coraz więcej leśników do pracy dojeżdża rowerami, oraz umieszczono nad głównym wejściem neon w kształcie choinki, który wieloma kolorami będzie zapalał się w okresie Świąt Bożego narodzenia. Teraz elewacja jest oświetlona, co po zmroku uatrakcyjnia bryłę budynku. Obok budynku ustawiono także infokiosk i podświetlone pylony do umieszczania w nich grafiki.

Wkrótce w infokiosku i na pylonach będzie można znaleźć informacje o miejscach w lesie wartych odwiedzenia, dowiedzieć się ciekawych rzeczy roślinach, grzybach czy zwierzętach, lub cieszyć oko widokiem profesjonalnych zdjęć wykonanych przez leśników, na co dzień w pracy obcujących z przyrodą.