Aktualności Aktualności

W Puszczy Białowieskiej prawdopodobnie to wilki upolowały żubra

Najprawdopodobniej to wataha wilków upolowała młodego żubra w Puszczy Białowieskiej. Leśniczy leśnictwa Czerlonka (Nadleśnictwo Hajnówka) znalazł w pobliżu leśnej drogi częściowo zjedzone truchło młodego żubra.

Kilka dni wcześniej leśniczy dostrzegł watahę wilków przebywających w tym obszarze Puszczy. Prawdopodobnie żubr stoczył dramatyczną walkę o życie, gdyż w miejscu śmiertelnego ataku wilków pozostały liczne ślady. Na okolicznych krzewach widać połamane gałęzie i wydartą ściółkę.

Widoczne też były tropy wilków i sierść walczących zwierząt. Znając metodę polowania wilków na tak duże i ciężkie zwierzę, najprawdopodobniej musiały one kąsać żubra za tylne nogi, aby ten przykucnął, w tym czasie pozostałe drapieżniki powaliły go na ziemię.

Elwira Plis-Kuprianowicz, lekarz weterynarii Bialowieskiego Parku Narodowego, przeprowadziła sekcję zwłok żubra. Ślady na szyi zagryzionego zwierzęcia i sposób zjedzenia go, świadczą o tym, że dokonały tego wilki. Po dokladnych ogledzinach zwłok, pobrano próby do dalszych badań - mówi Elwira Plis-Kuprianowicz.

 

Jak podkreślono podczas ubiegłorocznej konferencji „Żubry w białowieskim mateczniku" w Bieszczadach, gdzie żubr został wsiedlony, drapieżniki przyzwyczaiły się do jego stałej obecności w środowisku.

Po kilkudziesięciu latach od wsiedlenia można powiedzieć, że żubr stał się stałym elementem naturalnego łańcucha pokarmowego, urozmaicając bazę żerową drapieżników i padlinożerców. Zarówno wilki, jak i niedźwiedzie w przyszłości będą uzupełniać swoją dietę o żubry, a co za tym idzie będą wpływać na liczebność tych zwierząt w Bieszczadach.

Pierwszy przypadek ataku wilka na żubra został odnotowany na terenie Nadleśnictwa Baligród w 2006 r., gdzie odnaleziono dwa cielęta. Prawdopodobną przyczyną śmierci było stratowanie przez stado podczas ucieczki przed drapieżnikami, ale jedno z cieląt miało też rany kłute wskazujące na atak wilków.

Następnie w 2011 r. odnaleziono martwego cielaka żubra na terenie Nadleśnictwa Lesko. Ślady pozostawione na śniegu sugerowały, że osobnik został odseparowany od stada i upolowany przez grupę wilków. Natomiast w 2019 r., w tym samym nadleśnictwie w pełni udokumentowano atak watahy wilków na żubra.

W Puszczy Białowieskiej podobnie jest jak w Bieszczadach, gdyż w Nadleśnictwie Hajnówka także został upolowany młody byk żubra.