Aktualności Aktualności

Wirus afrykańskiego pomoru świń

W Polsce, na terenie województwa podlaskiego w lutym 2014 odnotowano pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) w populacji dzików. Od tamtej pory ASF w populacji dzików rozprzestrzenił się na województwa wschodniej i północno-wschodniej Polski, a liczba przypadków ASF u dzików przekroczyła 1000.

Afrykański pomór świń jest nieuleczalną chorobą wirusową, która występuje wyłącznie u świń i dzików. Nie jest groźna dla zdrowia ludzkiego. Endemicznie sto lat temu występowała tylko w Afryce wschodniej i środkowej. W Europie po raz pierwszy stwierdzona w Portugalii w 1937 roku. Na całym Półwyspie Iberyjskim występowała endemicznie do roku 1995. W roku 2007 wirus został zawleczony do Gruzji na statku transportowym, skąd zaczął rozprzestrzeniać się na inne kraje. Dziś jest obecny w krajach Europy wschodniej i centralnej, a także w Belgii.

Choroba rozprzestrzenia się przede wszystkim wraz z działalnością człowieka oraz przez sposób funkcjonowania populacji dzików w środowisku. W chlewniach pojawia się przede wszystkim wskutek niestosowania zasad bioasekuracji. W środowisku naturalnym, wśród dzików rozprzestrzenia się z wydzielinami ciała, a rezerwuarem wirusa jest padlina.

Kluczowymi dla zwalczania choroby w populacji dzików są: odpowiednie zarządzanie populacją zmierzające do utrzymywania liczebności na możliwie niskim poziomie, przestrzeganie zasad bioasekuracji podczas wykonywania polowania przez myśliwych, prowadzenie monitoringu występowania padliny z dzików i szybkie usuwanie ich szczątków ze środowiska. Grupami odpowiedzialnymi za realizację tych działań w terenie są przede wszystkim: myśliwi, leśnicy, Straż Graniczna, Inspekcja Weterynaryjna. Są oni na bieżąco zaopatrywani w niezbędne informacje oraz poddawani szkoleniom.

 

Bieżące informacje o ASF w Polsce i na świecie na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii