Aktualności Aktualności

Wizyta Ambasadora Republiki Estońskiej w białostockiej dyrekcji LP

We wtorek 14 czerwca br. oficjalną wizytę w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku złożył Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Estońskiej w RP Pan Martin Roger wraz z Radcą z Ambasady Estonii ds. zagadnień konsularnych i kulturalnych, Panem Jürgo Loo. Celem wizyty było rozpoczęcie współpracy między leśnikami podlaskimi i estońskimi oraz wzajemna wymiana doświadczeń w zarządzaniu obszarami leśnymi.

- Współpraca z Estonią wygląda obiecująco, bo lasy stanowią ponad połowę tego kraju. Uzgodniliśmy z ambasadorem sprawę wspólnego sadzenia lasu, która odbędzie się przyszłym roku. Będzie to taki symbol nowego życia, współpracy i przyjaźni między naszymi narodami. Czeka nas wymiana doświadczeń i konstruktywna współpraca - mówił Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Pan Andrzej Józef Nowak.

Pierwszym krokiem współpracy, który został wypracowany podczas spotkania Pana Ambasadora Republiki Estońskiej z Panem Andrzejem Józefem Nowakiem Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku będzie wspólne, międzynarodowe sadzenie lasu. Wybór gatunku pierwszego drzewa nie jest przypadkowy.

W Europie to Polska i Estonia przodują w zalesieniach. Lasy obejmują jedną trzecią naszego kraju i połowę Estonii.

Będzie to świerk papieski, który został wyhodowany z nasion poświęconych przez Papieża Franciszka w 2017 roku przy przekazywaniu właśnie przez dyrekcję świątecznego drzewka - powiedział Dyrektor RDLP w Białymstoku.

Ambasador Estonii stwierdził, że jest wiele spraw wspólnych dla obydwu krajów i wiele obszarów do współpracy, m.in. edukacja, turystyka i gospodarka leśna.

- Ten region jest dla nas szczególnie ważny, bo jest najbliżej nas. Dyskutowaliśmy możliwe drogi współpracy w zarządzaniu gospodarką leśną - to wyzwania, przed którymi stanęliśmy, ale także możliwości – mówił Pan Martin Roger, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Estońskiej w RP. Będą wizyty studyjne, będziemy poznawali określone obszary gospodarki leśnej i ludzi za nie odpowiedzialnych, by potem przejść do projektów, idei i pomysłów, które będą realizowane w naszej dalszej współpracy - dodał ambasador.

W spotkaniu wzięli również udział: Pani dr Iwona Wrońska Konsul Honorowy Republiki Estońskiej w Białymstoku, Zastępca Dyrektora RDLP w Białymstoku ds. ekonomicznych Pan Dawid Iwaniuk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dojlidy Pan Wojciech Świtecki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Supraśl Pan Jarosław Karpiuk oraz Naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Białymstoku Pan Robert Cierech.

Powitanie i pożegnanie Pana Ambasadora Republiki Estońskiej uświetnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Ełk.