Aktualności Aktualności

Wizyta francuskich leśników

W ubiegłym tygodniu w dniach 2-4 października br. gościliśmy na terenie RDLP w Białymstoku 32 osobową delegację z Francji. Grupę stanowiła młodzież oraz ich opiekunowie z francuskiej szkoły rolniczej o profilu leśnym w miejscowości Poisy.

Celem wizyty było zapoznanie się przyszłych francuskich leśników z metodami zrównoważonej wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.  

Pobyt na Podlasiu rozpoczął się spływem kajakowym rzeką Czarna Hańcza. Po krótkim instruktażu wiosłowania grupa ochoczo wsiadła w kajaki i ruszyła z nurtem rzeki. Szybko się okazało, że goście świetnie poradzili sobie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, ponieważ na co dzień większość z nich pracuje w lasach górskich na terenie Alp.

Zaplanowane atrakcje przeplatały się z licznymi wykładami i zajęciami w terenie. Francuscy leśnicy mieli możliwość aby po raz pierwszy zobaczyć na żywo pracę harwesterów, dowiedzieć się o budowie i przeznaczeniu tych maszyn (Nadleśnictwo Supraśl). Z kolei leśnicy z Nadleśnictwa Białowieża zainteresowali gości tematem Puszczy Białowieskiej, składem gatunkowym drzew oraz aktualnymi problemami przyrodniczej perły Podlasia z kornikiem drukarzem.  Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka zabrali z kolei naszych gości w przyrodniczą podróż kolejką wąskotorową.

W ramach poznawania regionalnej kultury francuska grupa odwiedziła meczet oraz cmentarz w Kruszynianach, poznała zwyczaje Tatarów, ciekawostki z ich codziennego życia, obyczajów, religii,  oraz upodobań kulinarnych.

Niemałą atrakcją był także pobyt na przejściu granicznym w Białowieży. Obywatele Francji, jako wieloletni członkowie strefy Schengen mieli okazję poznać jak wygląda kontrola bezpieczeństwa na granicy zewnętrznej UE. Nowoczesny sprzęt, którym dysponują podlascy funkcjonariusze służby granicznej wzbudził zainteresowanie gości.  Grupa z zaciekawieniem przyglądała się radiowozom i chętnie korzystała z możliwości wejścia do pojazdu lub za stery służbowego quada.

Ważnym punktem programu było także spotkanie z kierownictwem i uczniami Technikum Leśnego w Białowieży. Młodzież szybko złapała wspólny język, chętnie wymieniając się poglądami i opiniami na temat swojej edukacji i leśnych planów na przyszłość.

Zaangażowanie i pasja, z jaką leśnicy z nadleśnictw RDLP w Białymstoku opowiadali o przyrodzie spotkała się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Mamy nadzieję, że goście będą miło wspominać swój pierwszy pobyt w Polsce i w przyszłości ponownie zechcą odwiedzić piękne i tajemnicze tereny Podlasia.

 Au revoir!