Aktualności Aktualności

Wizyta Prezydenta Litwy na stoisku leśników Puszczy Augustowskiej

15 sierpnia br. na terenie Litewskiego Muzeum Starożytnego Pszczelarstwa, w pobliżu Stripeikiai w Auksztockim Parku Narodowym odbył się coroczny festyn kończący sezon pszczelarski.

Specjalne stoisko prezentujące projekt „Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej pszczoły augustowskiej. LP- lasy pszczołom pszczoły lasom” w imieniu uczestników wyjazdu, leśników z Nadleśnictw: Głęboki Bród, Pomorze, Szczebra przygotowało Nadleśnictwo Augustów.

Jednym z elementów stoiska było dzianie przez leśników Nadleśnictwa Augustów i Szczebra kłody bartnej, która na koniec została przekazana do muzeum.

Miłą niespodzianką była wizyta Prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasa Nauseda. Pan Prezydent wraz z małżonką poświęcili  ekspozycji leśników z Puszczy Augustowskiej sporo czasu i poza rozmowami wykonali między innymi kilka świeczek z węzy pszczelej. Pan Prezydent interesował się historią bartnictwa i ku wielkiemu zaskoczeniu spróbował dziania kłody bartnej, co zostało nagrodzone dużymi brawami. Jeszcze większym zaskoczeniem było zadane pytanie „A czy Andrzej dział kłodę?”, a widząc nasz pytający wzrok dodał „Duda”. Odpowiedzieliśmy że mamy nadzieję, że niedługo to nastąpi.

Na koniec Pan Prezydent pogratulował augustowskim leśnikom działań realizowanych w projekcie, podziękował za przygotowanie stoiska i życzył powodzenia w dalszej działalności propagującej bartnictwo i ochronę zapylaczy.