Aktualności Aktualności

Współpraca przy Dniach Ochrony Środowiska

Lasy Państwowe podpisały porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie organizacji Dni Ochrony Środowiska. Dwudniowe spotkanie w Łazienkach Królewskich w Warszawie jest objęte patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dni Ochrony Środowiska mają na celu uczczenie w wyjątkowy sposób odzyskanie przez Polskę niepodległości, przy okazji organizatorzy chcą przypomnieć, że Polska to również zachwycające krajobrazy, bogactwo przyrodnicze, swoboda dostępu do lasów, silny i emocjonalny związek mieszkańców z naturą.

W ramach Dni Ochrony Środowiska, które zaplanowano w najbliższą sobotę i niedzielę, odbędzie się koncert w Amfiteatrze w Muzeum Łazienki Królewskie, gdzie zagra Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych z Tucholi oraz zespoły muzyczne The Woods & Leśna Brać.
Będzie to muzyczne zaproszenie na dzień następny, gdyż w niedzielę 9 września w Muzeum Łazienki Królewskie od godz. 10.00 do 18.00 odbędzie się wielki piknik rodzinny.

Przy blisko 30 stanowiskach edukacyjnych będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach eko-stolarki, zobaczyć pokazy sokolnicze i kynologiczne, wysłuchać prelekcji o leśnym survivalu, uzyskać porady od doświadczonych grzyboznawców, spróbować darów lasu, wystartować w konkursach i quizach wiedzy o przyrodzie, a to tylko część z licznych atrakcji.

Na piknik zapraszają Ministerstwo Środowiska, Lasy Państwowe, Muzeum Łazienki Królewskie wraz z Oddziałem Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach akcji przewidziano także organizację wydarzeń o charakterze lokalnym. Jednym z dnich będzie akcja białostockiego oddziału WFOŚiGW oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku pn. "100 tys. drzew na 100-lecie niepodległości Polski", która odbędzie się również 9 września br. w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku w godzinach od 10 do 15. Podczas akcji, za makulaturę rozdawane będą sadzonki dębów, świerków i modrzewia z Gospodarstwa Szkółkarskiego Nadleśnictwa Suwałki.

Poprzez powszechne sadzenie drzew chcemy podkreślić, że proekologiczne działania każdego z nas mają wymierne znaczenie, choć są to często codzienne czynności – segregacja i właściwa utylizacja odpadów oraz szacunek dla przyrody, w tym także otaczającej nas zieleni na ulicach, osiedlach, skwerach, czy w parkach.