Aktualności Aktualności

Wyjątkowe wyróżnienie dla 100 letniego leśnika

11 października 2019 roku przypadł wyjątkowy jubileusz 100 urodzin Mieczysława Wroczyńskiego, leśnika, jedynego żyjącego Powstańca Warszawskiego, który mieszka w Białymstoku.

18 grudnia br., po dłuższej rekonwalescencji pana Mieczysława Wroczyńskiego, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku wręczył zasłużonemu dla Lasów Państwowych jubilatowi Kordelas Leśnika Polskiego.

Dzień setnych urodzin w życiu człowieka to chwila niecodzienna i doniosła, której niewielu z nas będzie miało okazję doświadczyć. Mieczysław Wroczyński przeżył cały wiek naszej polskiej historii, doświadczając trudów i radości z nią związanych. W Powstaniu Warszawskim walczył o stolicę i wolną Polskę. Był dowódcą plutonu łączności w zgrupowaniu "Chrobry II", następnie kompanii „Warszawianka”. W czasie powstania dwukrotnie awansowany do stopnia kaprala podchorążego oraz odznaczony Krzyżem Walecznych 1944 r. Po upadku Powstania Warszawskiego trafił do niewoli niemieckiej.

Życie Mieczysława Wroczyńskiego nierozerwalnie łączy się również z leśnictwem. W czasie okupacji sowieckiej pracował jako pomocnik gajowego w nadleśnictwie Sokółka w Kopnej Górze. Pod okupacją niemiecką pracował w niemieckiej administracji leśnej w nadleśnictwie Czarna Wieś (obecnie Nadleśnictwo Czarna Białostocka). Po wojnie kontynuował pracę w administracji Lasów Państwowych na Dolnym Śląsku i na Warmii, a od 1 listopada 1961 r. aż do emerytury w 1980 roku pracował w Okręgowym Zarządzie Lasów Państwowych w Białymstoku na stanowisku naczelnika Wydziału  Mechanizacji Leśnictwa.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Polski 30 lipca 2016 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odebrał z rąk prezydenta osobiście.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, dbająca o pamięć o walczących o wolność polskich leśnikach, postanowiła uczcić setny jubileusz urodzin Mieczysława Wroczyńskiego wydaniem okolicznościowego datownika, kartki pocztowej i znaczka pocztowego z wizerunkiem jubilata.

List z podziękowaniami za przesłaną kartę pocztową, znaczek z datownikiem przesłał Prezes Prawa i Sprawiedliwości Pan Jarosław Kaczyński.