Wystawę stworzyło Nadleśnictwo Żmigród z RDLP we Wrocławiu.
Ekspozycja wystawy „Lasy w Niepodległej Polsce” prezentowana jest w sali konferencyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku do końca lipca 2018 r. Jest ona jednym z wydarzeń przygotowanych przez białostockich leśników na obchody 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Nadleśnictwo Żmigród wystawę dedykuje wszystkim leśnikom którzy na przestrzeni ostatnich 100 lat swoim zaangażowaniem w walkę o niepodległość, o ojczysta przyrodę i dobro naszych borów i kniei sprawili, że polskie lasy są dziś jednymi z najpiękniejszych w Europie. Wystawa „Lasy w Niepodległej Polsce” składa się z siedmiu działów:
Według tekstów Nadleśnictwa Żmigród:
Czas Rozbiorów Polski (1772-1918) Historia Lasów Państwowych jest ściśle związana z historią odzyskania przez Polskę niepodległości. Okres zaborów to czas systematycznego niszczenia polskich lasów. Mimo tego wybitni polscy leśnicy podejmowali próby ich obrony.
Okres międzywojenny ( 1918-1939) Po I wojnie światowej Polska odzyskała niepodległość. Czas wojny nadwyrężył silnie polskie lasy. 30 grudnia 1924 roku wszedł w życie dekret Prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego o statucie przedsiębiorstwa „Polskie Lasy Państwowe”. Pierwszym jego dyrektorem został Adam Loret.
Czas II wojny światowej (1939 -1945) Po 21 latach spokoju polskie lasy ponownie stały się areną walk, a leśniczówki schronieniem dla partyzantów. Leśnicy brali czynny udział w działaniach wojennych. Wielu z nich wraz z rodzinami zginęło w Wołyniu, Katyniu, obozach koncentracyjnych, łagrach i więzieniach. Ogromne straty w wyniku działań wojennych odniósł też sam las. Dane szacunkowe z tego okresu mówią o zsyłce ponad 100 tys. leśników i ich rodzin. W tym czasie leśnicy aktywnie działali w różnych organizacjach zbrojnych. Lasy, leśniczówki i gajówki stały się miejscem szkoleń i spotkań, punktami łączności i magazynami sprzętu wojskowego.
Czasy PRL (1945-1989) 28 lutego 1945 r utworzono Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej, a w nim Ministerstwo Lasów. Nadszedł czas na szacowanie strat. Dla lasów były one ogromne. Zginęło wielu wykształconych i doświadczonych leśników. Sytuacji nie poprawiła ustawa o państwowym gospodarstwie leśnym z 20 grudnia 1949 r. Stosowany wówczas system nakazowo-rozdzielczy też nie poprawił kondycji polskich lasów. Plusem była jednak prowadzona na szeroką skalę akcja sadzenia lasu i oparcie gospodarki leśnej na prawach przyrodniczych.
Transformacja (1989-1991) Po raz kolejny podstawowym zagadnieniem w historii Polski było rozwiązanie problemów gospodarczych i przyrodniczych. Leśnictwo dostosowywały się do nowych zmieniających się warunków. Ukoronowaniem tej transformacji dla polskiego leśnictwa stała się Ustawa o lasach z 28 września 1991r.
Okres III RP (1991-2018) Obywatelska Ustawa o zachowaniu narodowego charakteru zasobów strategicznych kraju z 2001 r., powołanie leśnych kompleksów promocyjnych, wstąpienie Polski w struktury UE, a także doświadczenie wielu pokoleń leśników są dziś podstawą do formułowania zasad trwale zrównoważonej gospodarki leśnej i tworzenia Narodowych Programów Leśnych.
Historia munduru leśnego – ostatnia część wystawy przedstawia barwną historię munduru leśnego od 1819 r. do 1929 r.
Wystawa „Lasy w Niepodległej Polsce” prezentowana będzie do 30 lipca 2018 r. w godz. od 8.00 – do 16.00 (w dni robocze od poniedziałku do piątku) w Sali Konferencyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, ul. Lipowa 51 w Białymstoku. Wstęp jest bezpłatny.
W sierpniu wystawa eksponowana będzie w Ośrodku Edukacji Leśnej Jagiellońskie w Nadleśnictwie Białowieża i w Białowieskim Parku Narodowym.
Wszystkich chętnych do zwiedzenia wystawy serdecznie zapraszamy