Aktualności Aktualności

X edycja Czystej Hańczy

14 czerwca 2022 r. Nadleśnictwo Głęboki Bród zorganizowało X edycję akcji „Czysta Hańcza”. Posprzątano Czarną Hańczę oraz las przylegający do jej brzegów na odcinku rzeki znajdującym się na obszarze administrowanym przez Nadleśnictwo, tj. od granicy Wigierskiego Parku Narodowego do miejscowości Okółek.

Uczestnikami sprzątania byli w tym roku leśnicy, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sejnach z filią w Puńsku, mieszkańcy okolicznych wsi oraz strażacy z PSP w Sejnach. W tym roku rzekę sprzątały również firmy świadczące usługi turystyczne, które udostępniły bezpłatnie kajaki oraz przygotowały posiłek sprzątającym. Nieocenione okazało się wsparcie płetwonurków w głębszych miejscach Czarnej Hańczy. Dzięki nim możliwe było bardzo dokładne oczyszczenie dna rzeki. Pomoc zaoferował również starosta sejneński Pan Maciej Tomasz Plesiewicz - Starostwo Powiatowe w Sejnach było sponsorem worków i rękawic ochronnych niezbędnych do wykonania prac w ramach akcji.

Sprzątanie przebiegło bardzo sprawnie. Oprócz typowych śmieci (plastikowe butelki, metalowe puszki, szkło, torebki foliowe), w tym roku znaleziono krzesło i więcierz. W akcji uczestniczyło 40 osób, które zebrały ok. 3 m³ śmieci.

Na zakończenie uczestnicy spotkali się przy ognisku przy ognisku na stanicy wodnej we Frąckach. Atmosfera pikniku sprzyjała podsumowaniom i refleksjom na temat akcji, która stała się już imprezą cykliczną. Z perspektywy kilku lat można stwierdzić, że akcja przynosi efekty i śmieci z każdym rokiem jest coraz mniej. Prowadzone przez nadleśnictwo działania edukacyjne podnoszą świadomość społeczeństwa, a wspólne spotkania integrują zespół i motywują do działania.

 
Linki do stron internetowych naszych Partnerów:
https://szot.pl/
https://www.facebook.com/majorkanadhancza/
https://www.facebook.com/stanicafracki/
http://www.psp.sejny.pl/
www.powiat.sejny.pl

Czysta Hańcza 2022 (fot. J. Hołubowicz)