Aktualności Aktualności

X Jubileuszowy Hubertus Węgrowski

W miniony weekend odbyła się jubileuszowa X edycja Hubertusa Węgrowskiego Mazowiecko- Podlaskiego. To wspólne święto myśliwych, leśników i rolników.

Pierwszy dzień odbył się pod znakiem uroczystości myśliwych. Obchody rozpoczęły się 13 października 2018 r. w Pałacu w Łochowie, skąd po zbiórce myśliwych oraz ceremoniale ślubowania łowcy, zebrani wyruszyli na polowania do wyznaczonych obchodów.

W niedzielę 14 października 2018 r. rozpoczęła się oficjalna część wydarzenia. O godz. 12:00 z Rynku w Węgrowie wyruszyła parada św. Huberta  z udziałem myśliwych, rolników, leśników oraz jeźdźców, która przeszła główną ulicą miasteczka i zakończyła się na błoniach Węgrowa. Po mszy św. Hubertowskiej pod przewodnictwem J.E. Ks. Kardynała Gerharda Ludwiga Mullera odbyło się uroczyste posadzenie dębu pobłogosławionego przez Papieża Franciszka na audiencji generalnej w Watykanie.

Dla przybyłych gości Lasy Państwowe przygotowały stoiska edukacyjne, na których nie zabrakło ciekawych gier, zabaw i aktywności dla najmłodszych oraz ich rodzin. Uczestnicy mieli także okazję do degustacji zdrowej żywności z polskich lasów i wsi w ramach projektu „Dobre z lasu”. Spotkania z leśnikami były okazją do bliższego poznania ich codziennej pracy.

Organizatorami dwudniowych obchodów X jubileuszowego Hubertusa Węgrowskiego były Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Zarząd Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Siedlcach. Patronat honorowy nad imprezą objął prof. Jan Szyszko. W X edycji Hubertusa udział wzięły poczty sztandarowe RDLP w Białymstoku i delegacje ze wszystkich nadleśnictw.

Wydarzenie uświetnił cieszący się dużym zainteresowaniem koncert zespołu Golec uOrkiestra.