Aktualności Aktualności

XI Hubertus Węgrowski im prof. Jana Szyszko

XI edycja Hubertusa Węgrowskiego Mazowiecko- Podlaskiego już za nami. To wspólne święto myśliwych, leśników i rolników. Wśród znamienitych gości zabrakło najważniejszej osoby – patrona honorowego tego wydarzenia – Śp. prof. Jana Szyszko.

Pierwszy dzień odbył się pod znakiem uroczystości myśliwych. Obchody rozpoczęły się 19 października 2019 r. w Pałacu w Łochowie, skąd po zbiórce myśliwi wyruszyli na polowania do wyznaczonych obwodów.

W niedzielę 20 października 2019 r. rozpoczęła się oficjalna część Hubertusa. O godz. 13:00 spod kaplicy p.w. Miłosierdzia Bożego w Łochowie wyruszyła parada św. Huberta  z udziałem myśliwych, rolników, leśników oraz jeźdźców. Uroczysty pochód zakończył się na terenach kompleksu pałacowo – parkowego w Łochowie. Następnie, wszyscy zebrani uczestniczyli we mszy św. Hubertowskiej pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Piotra Sawczuka Ordynariusza Drohiczyńskiego. Uroczystą homilię wygłosił J.E. Ks. Bp. Antoniego Dydycz. Nie zabrakło w niej wzruszających słów upamiętniających zmarłego niedawno prof. Jana Szyszko, który był duszą i sercem hubertusowych uroczystości.

Podczas uroczystości dyrektor RDLP w Białymstoku Pan Andrzej Józef Nowak otrzymał Dzwon Świętego Huberta.

Wspólne święto było także doskonałą okazją do uhonorowania Kordelasem Leśnika Polskiego- Nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów, Pana Wojciecha Szostaka.

Dla przybyłych gości Lasy Państwowe przygotowały stoiska edukacyjne, na których nie zabrakło ciekawych gier, zabaw i aktywności dla najmłodszych oraz ich rodzin. Spotkania z leśnikami to doskonała okazja do bliższego poznania ich codziennej pracy.

Organizatorami obchodów XI Hubertusa Węgrowskiego były Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Zarząd Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Siedlcach oraz Gmina Łochów. W XI edycji Hubertusa udział wzięły poczty sztandarowe RDLP w Białymstoku i delegacje ze wszystkich nadleśnictw.

Wydarzenie uświetnił cieszący się dużym zainteresowaniem koncert zespołu Golec uOrkiestra.