Aktualności Aktualności

XIII Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej

XIII Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej rozpoczęły się w sobotę 7 września zawodami w strzelectwie myśliwskim na strzelnicy w Karakulach, gdzie myśliwi rywalizowali o miano najlepszego strzelca. Następnym punktem imprezy było VIII Międzynarodowe Seminarium Naukowe z tematem przewodnim „Gospodarka łowiecka warunkiem istnienia zwierzyny łownej”.

Przed rozpoczęciem części referatowej zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej w Białymstoku Zenon Angielczyk wręczył Panu Michałowi Maksymowiczowi, emerytowanemu gajowemu Nadleśnictwa Czarna Białostocka honorową nagrodę, czyli Kordelas Leśnika Polskiego za szczególne zasługi dla rozwoju Lasów Państwowych oraz gospodarki łowieckiej i leśnej. Kordelas Leśnika Polskiego to najwyższe wyróżnienie nadawane przede wszystkim pracownikom Służby Leśnej. Może być także przyznany osobom spoza leśników w dowód ich szczególnych zasług dla rozwoju Lasów Państwowych i gospodarki leśnej. Kordelas jest białą bronią honorową i paradną Leśnika Polskiego i nawiązuje do tradycji paradnego ubioru pracowników Lasów Państwowych w okresie II Rzeczypospolitej Polskiej.

Tradycją podczas seminarium stało się również uhonorowanie leśników zasłużonych dla dobra lasu i kultury leśnej medalem Świętego Jana Gwalberta, którego papież Pius XII ogłosił patronem ludzi lasu. W tym roku medale otrzymali: Joanna Kurzawa dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, Dariusz Godlewski nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża i Michał Maksymowicz emerytowany gajowy Nadleśnictwa Czarna Białostocka.

W temacie „Gospodarka łowiecka warunkiem istnienia zwierzyny łownej” referaty wygłosili: Dariusz Piszczatowski PZŁ, Jewgienij Aszajew Regionalny Łowczy województwa grodzieńskiego na Białorusi oraz Ramunas Mażejtys i Antanas Valincjus z Litwy. Dodatkowym tematem był referat o łucznictwie myśliwskim, którego autor Dariusz Piszczatowski jest prezesem Podlaskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Myślistwa Łuczniczego. Uczestnicy seminarium mieli okazję podziwiać wystawę „Łowiectwo w grafice europejskiej od XV do końca XVIII wieku”, którą przywiózł i udostępnił Ryszard Wagner, emerytowany leśniczy Nadleśnictwa Babki w RDLP Poznań, natomiast Arkadiusz Wagner – leśnik, historyk sztuki i bibliolog, w pasjonujący sposób „zabrał” zgromadzonych  w podróż kilkaset lat wstecz, opowiadając o prezentowanych zbiorach. O zwalczaniu kłusownictwa opowiadali Wojciech Borys, Komendant Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Czarna Białostocka, Grzegorz Bielecki Kierownik Biura Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku, oraz Maciej Pućkowski ichtiolog Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Białymstoku. Temat „Zastosowanie samolotów bezzałogowych w realizacji zadań łowieckich i leśnych” w imieniu profesora Zdobysława Goraja przedstawił Rafał Frąckowiak. Uwieńczeniem części seminaryjnej był temat sygnalistyki myśliwskiej podczas której Jan Malewski opowiadał o historii instrumentów i sygnałów myśliwskich, a Lech Gliński prezentował wybrane utwory na sygnałówce myśliwskiej. Oprawę muzyczną seminarium zapewnili sygnaliści z zespołu „Waltornie Kryńskie” z Nadleśnictwa Krynki.

W seminarium wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, leśnicy, myśliwi, naukowcy,  samorządowcy, pracownicy oświaty, służby mundurowe oraz lokalne stowarzyszenia. Dyskusje które toczyły się w trakcie seminarium jak również w kuluarach,  świadczyły o potrzebie organizowania takich spotkań oraz rozmawiania o problemach, które dotyczą nie tylko środowiska leśników i myśliwych ale również każdego z nas.

Niedzielne uroczystości  tradycyjnie rozpoczęły się nabożeństwem w Kościele pw. Świętej Rodziny w Czarnej Białostockiej z udziałem leśników, myśliwych, zaproszonych gości i mieszkańców. Kościół z unikalnym w skali kraju ołtarzem i wystrojem wykonanym z poroży jeleniowatych oraz ołtarzem przedstawiającym św. Eustachego – patrona leśników i myśliwych, podkreślał myśliwski i leśny charakter uroczystości.

Od godzin porannych nad Zalewem Czapielówka gromadzili się zawodnicy startujący w II Biegu Hubertusa. Głównym organizatorem tej imprezy towarzyszącej była Grupa Biegowa-Czarna Białostocka, wraz z Gminą Czarna Białostocka i Nadleśnictwem Czarna Białostocka. Zawodnicy rywalizowali na dystansie głównym czyli 10 kilometrów, oraz w biegu rodzinnym na dystansie 1918 metrów. W tegorocznej edycji biegu wystartowało łącznie 250 zawodników. Tradycyjnie, jak co roku odbył się konkurs kulinarny „Hubertowskie Jadło”, gdzie można było skosztować potraw przygotowanych przez uczestników w kategoriach: potrawa z ziemniaków, słodkie leśne rarytasy, inne leśne rarytasy i placki ziemniaczane. Na scenie odbywały się koncerty, zespołu "Belcanto", Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Galindowe Rogi” z Nadleśnictwa Maskulińskie, Zespołu Muzyki Myśliwskiej PZŁ pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka, zespołów „Diley”, "I o to chodzi" oraz "Trans” i Trio Akordeonowego "Akord”.

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszczy Knyszyńskiej oraz Nadleśnictwa Łomża wystawiły namioty edukacyjne, gdzie można było sprawdzić swoją wiedzę w dziedzinie leśnictwa, uczestniczyć w konkursach i zabawach o tematyce promującej drewno jako surowiec całkowicie odnawialny. Sporą atrakcją była prezentacja „Leśników z pasją” z Nadleśnictwa Waliły. Leśne szycie, zioła i przetwory z darów lasu to niektóre pasje którymi nasi leśnicy zajmują się w czasie wolnym. Dodatkowo Nadleśnictwo Łomża wystawiło stoiska, gdzie można było kupić sadzonki drzew i krzewów, jak również uzyskać fachową pomoc i odpowiedzi na pytania o pracy leśników.

Coroczne Spotkania Hubertowskie przyjęły sobie za cel przybliżanie społeczeństwu tradycji i kultury łowieckiej oraz  leśnej, wywodzącej się jeszcze z czasów królewskich. Pokaźna liczba przybyłych gości zarówno okolicznych mieszkańców, jak i osób z terenu całego kraju i z zagranicy nadała temu wydarzeniu charakter nie tylko regionalny. Możemy śmiało stwierdzić, że takie spotkania są doskonałym sposobem na przybliżenie tematów związanych z lasem w sposób który zainteresuje każdego, niezależnie od wieku. Licznie odwiedzający imprezę świadczą, że warto przybliżać pracę leśników i można to robić w sposób naprawdę ciekawy.

Organizatorami tegorocznych Spotkań Hubertowskich w Puszczy Knyszyńskiej byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Nadleśnictwo Czarna Białostocka, Gmina Czarna Białostocka, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku oraz Powiat Białostocki.

Autorzy zdjęć:

Alicja Milewska

Grzegorz Wilczewski

Rafał Frąckowiak