Aktualności Aktualności

Zmagania o "Srebrną Siekierę"

25 września br. w kompleksie leśnym leśnictwa Wyliny rozegrano XIV Turniej Zakładów Usług Leśnych i drużyn Państwowych Straży Pożarnych o „Srebrną siekierę” Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka.

Zawody zorganizowane zostały przez Nadleśnictwo Rudka przy współudziale RDLP w Białymstoku, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku i Zakładów Usług Leśnych wykonujących prace na terenie nadleśnictwa. W turnieju wzięło udział 37 pilarzy, w tym 4 reprezentacje Komend Powiatowych PSP z Bielska Podlaskiego, Siemiatycz, Wysokiego Mazowieckiego i Białegostoku.

Zawodnicy musieli wykonać w możliwie krótkim czasie czynności, doskonale znane leśnikom z ich codziennej praktyki, w konkurencjach: ścinka i obalenie drzewa w ściśle określonym miejscu, precyzyjne przecięcie kłody na desce, wymiana piły łańcuchowej w pilarce i przerzynka kombinacyjna na czas.

Komisje sędziowskie oceniały zarówno czas wykonania konkurencji, jak i zgodność z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. To właśnie przypominanie o zasadach bezpiecznej pracy jest głównym motywem organizowania przez Nadleśnictwo Rudka cyklicznych zawodów drwali. Zawodowi pilarze uczestniczący w zawodach to głównie pracownicy zakładów usług leśnych (ZUL) wykonujących na terenie Nadleśnictwa Rudka usługi leśne.

Najlepszym drwalem podczas zawodów w Nadleśnictwie Rudka, czyli pilarzem, który najszybciej i zgodnie z zasadami bezpiecznej pracy ukończył wszystkie konkurencje został Szymon Kondracki z Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku (38 pkt).  Drugie i trzecie miejsca zajęli odpowiednio Tomasz Dobosz z Zakładu Usług Leśnych „Rudosław” (37,5 pkt) i Tadeusz Jaszczuk również z ZUL „Rudosław” (36,5 pkt). Natomiast kolejne nagrodzone miejsca zajęli: Krzysztof Szymoniak z ZUL Tadeusz Mroziński – m-ce IV, Adam Bobel z ZUL „Rudosław” – m-ce V , a na VI miejscu uplasował się strażak z PSP w Bielsku Podlaskim Marcin Jakimiuk.  Pilarze, którzy stanęli na podium zawodów zostali wyróżnieni pilarkami i narzędziami służącymi do ich codziennej pracy ufundowanymi przez dyrektora RDLP w Białymstoku, Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku i Nadleśnictwo Rudka.

Natomiast tytuł „Najlepszej Drużyny”, a także „Srebrną siekierę” Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka zdobył Zakład Usług Leśnych „Rudosław” pokonując w ogólnej klasyfikacji kolegów z ZUL D. Gola, „Wiąz” W. Truszkowski, T. Mroziński, E. Zgiet, D. Seliwanów oraz z jednostek PSP. Po ukończonej rywalizacji uczestników zawodów został przeprowadzony pokaz instruktażowy dla osób niezwiązanych z pracą drwali. Celem pokazu było przede wszystkim pokazanie i wytłumaczenie specyfiki poszczególnych konkurencji oraz omówienie elementów podlegających punktacji.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy bezpiecznej pracy na co dzień oraz mamy nadzieję na spotkanie za rok w tym samym lub większym gronie.