Aktualności Aktualności

XVI Zawody Drwali o „Srebrną siekierę” już za nami

14 września br. w kompleksie leśnym leśnictwa Wdowin rozegrano XVI Turniej Zakładów Usług Leśnych i drużyn Państwowych Straży Pożarnych o „Srebrną siekierę” Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka.

W tym roku do rywalizacji dołączyła drużyna z gospodarstwa agroturystycznego „Ziołowy Zakątek”, znajdującego się na terenie nadleśnictwa. Zawody zorganizowane zostały przez Nadleśnictwo Rudka przy współudziale RDLP Białystok, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku i Zakładów Usług Leśnych wykonujących prace na terenie nadleśnictwa. W turnieju wzięło udział 37 pilarzy z 11 drużyn, w tym 4 reprezentacje Komend Powiatowych PSP z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Siemiatycz, Wysokiego Mazowieckiego, reprezentacja Nadleśnictwa Rudka oraz debiutowo z „Ziołowego Zakątka”.

Zawodnicy musieli wykonać w możliwie krótkim czasie czynności, doskonale znane pilarzom z ich codziennej praktyki, w konkurencjach: ścinka i obalenie drzewa w ściśle określonym kierunku, precyzyjne przecięcie kłody na desce, wymiana piły łańcuchowej w pilarce i przerzynka kombinacyjna na czas.

Komisje sędziowskie oceniały zarówno czas wykonania konkurencji, jak i zgodność z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. To właśnie przypominanie o zasadach bezpiecznej pracy jest głównym motywem organizowania przez Nadleśnictwo Rudka cyklicznych zawodów drwali. Pilarze uczestniczący w zawodach to głównie pracownicy zakładów usług leśnych (ZUL) wykonujących na terenie Nadleśnictwa Rudka usługi leśne.

Najlepszym drwalem podczas zawodów w Nadleśnictwie Rudka, czyli pilarzem, który najszybciej i zgodnie z zasadami bezpiecznej pracy ukończył wszystkie konkurencje został Michał Stankiewicz z drużyny Nadleśnictwa Rudka uzyskując łącznie 34,5 na 42 możliwych punktów. Taką samą ilość punktów uzyskał Rafał Iwaniuk z ZUL „Tadeusz Mroziński”, ale o wygranej zadecydowała dogrywka na korzyść Michała Stankiewicza. Tym samym Rafał Iwaniuk zajął drugie miejsce, natomiast na trzecim miejscu uplasował  się nasz Kolega zza wschodniej granicy Vasyl Vahylevych reprezentujący ZUL „Arkadiusz Puchalski”. Pilarze, którzy stanęli na podium zawodów zostali wyróżnieni pilarkami służącymi do ich codziennej pracy, ufundowanymi przez dyrektora RDLP w Białymstoku, Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku i Nadleśnictwo Rudka.

Zastały ufundowane również nagrody za pozostałe 3 miejsca, gdzie czwarte miejsce zdobył Tomasz Sak z „Ziołowego Zakątka” a piąte miejsce zajęli ex aequo Daniel Skłodowski z PSP Wysokie Mazowiecki i Vasyl Rydwan z ZUL „Arkadiusz Puchalski”, uzyskując identyczną ilość punktów za poszczególne konkurencje.

Natomiast tytuł „Najlepszej Drużyny”, a także „Srebrną siekierę” Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka zdobył Zakład Usług Leśnych „Arkadiusz Puchalski” pokonując w ogólnej klasyfikacji kolegów z ZUL „Rudosław”, E. Zgiet, T. Mroziński, Seliwanów, „Ziołowego Zakątka” oraz z jednostek PSP. Drużyna Nadleśnictwa Rudka uplasowała się na czwartej pozycji spośród 11 drużyn. Po ukończonej rywalizacji na uczestników zawodów czekał ciepły posiłek przygotowany przez organizatorów wydarzenia.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy bezpiecznej pracy na co dzień oraz mamy nadzieję na spotkanie za rok w tym samym lub większym gronie.