Aktualności Aktualności

XVII Plener rzeźby w drewnie Hajnówka 2019

Już po raz siedemnasty, teren za Hajnowskim Domem Kultury na kilka dni zmienił się w pracownię rzeźbiarską na powietrzu. 6 artystów, w tym dwóch z Białorusi w pocie czoła wyczarowywali z drewnianych kłód i kloców niepowtarzalne dzieła sztuki.

W tym roku tematem przewodnim pleneru rzeźbiarskiego jest „Tajemnicza Puszcza Białowieska - wspólne dziedzictwo Słowiańszczyzny”. Artyści w swoich pracach nawiązują do postaci i symboli wywodzących się z dziedzictwa i historii Puszczy Białowieskiej. Plener odbywa się przy współpracy z Nadleśnictwami: Białowieża, Browsk, Hajnówka.

Niestrudzeni twórcy, przy pomocy przeróżnych narzędzi tj.: pilarek, dłut, siekierek i młotków, wytrwale wytężając muskuły tworzą dzieła sztuki, które już wkrótce staną się atrakcją turystyczną puszczańskich nadleśnictw i Białowieskiego Parku Narodowego.

Wszystkich chętnych do podziwiania niezwykłych dzieł sztuki, zapraszamy na Wernisaż Wystawy Poplenerowej XVII Pleneru Rzeźbiarskiego w Hajnówce, w sobotę 24 sierpnia br. o godz. 17:00 do Hajnowskiego Domu Kultury.

Drewno jako pożytek z lasu towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Z drewna nasi praprzodkowie budowali narzędzia, broń, osady. Wraz z postępem cywilizacji rosła jego rola oraz skala zastosowań.
Obecnie mówi się o trzydziestu tysiącach różnych sposobów wykorzystania tego surowca.
Z tego uniwersalnego tworzywa powstawały i jak widać nadal rodzą się dzieła sztuki - w malarstwie, lutnictwie a przede wszystkim rzeźbiarstwie.