Aktualności Aktualności

XVIII Podlaskie Święto Chleba już za nami

12 sierpnia br. w niedzielę w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyło się Podlaskie Święto Chleba.

Ponad 120 stoisk z twórczością ludową, artystyczną, jadłem regionalnym i napitkami, a przede wszystkim z pachnącymi bochnami, czekało na uczestników XVIII Podlaskiego Święta Chleba. Jest to największa impreza folklorystyczna w regionie, na którą przyjeżdża ponad 30 tysięcy turystów. W tym roku dzięki sprzyjającej pogodzie oraz wielu atrakcji, do ciechanowskiego skansenu przybyła rekordowa liczba odwiedzjących. Honorowy patronat XVIII Podlaskiego Święta Chleba objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Podlaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. Podczas imprezy zostały zaprezentowane dawne obrzędy żniwne takie jak oborywanie przepiórki czy białoruski obrzęd zawijania „brody”, które w tradycyjnej formie są zjawiskiem zanikającym w krajobrazie podlaskiej wsi. Na koneserów starych pojazdów czekała główna atrakcja, związaną z pokazem bogatej kolekcji (największej w Polsce) zabytkowych ciągników i ciągówek.

Stoisko Nadleśnictwa Rudka miało charakter edukacyjno – informacyjny, związany tematycznie z występowaniem szkodników owadzich w lasach. Odwiedzający nasze stoisko mogli obejrzeć najważniejsze gatunki korników pod mikroskopem, w tym najbardziej słynnego w Polsce – kornika drukarza oraz kleszcza. Można było również sprawdzić swoją wiedzę leśną w konkursie rozpoznawania drewna, oraz nauczyć się rozpoznawania grzybów. W związku z obchodami jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę na stoisku nadleśnictwa oraz w Gajówce, gdzie zainstalowaliśmy wystawę okolicznościową, można było również dowiedzieć się o historii tworzenia organizacji Lasów Państwowych sięgającej 1918 roku. Oprócz tego, udzielaliśmy porad właścicielom lasów, a także prezentowaliśmy naszą ofertę edukacyjną, turystyczną i szkółkarską.