Aktualności Aktualności

XX Pielgrzymka Leśników do Studzienicznej

W niedzielę 9 czerwca br., leśnicy z RDLP w Białymstoku, po raz XX pielgrzymowali do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej. W tym roku uroczystości odbyły się w wyjątkowym dniu-w czasie Świąt Zesłania Ducha Świętego i w XX rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Diecezji Ełckiej i Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej.

Uroczystości XX Pielgrzymki Leśników i Ich Rodzin do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej rozpoczął Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jerzy Mazur, odmawiając modlitwę przy Pomniku Leśników, następnie do zebranych przemówili Poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Sekretarz Stanu w MSWiA Jarosław Zieliński oraz Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych Andrzej Józef Nowak. Delegacje leśników i przybyłych gości w asyście pocztów sztandarowych, przy akompaniamencie Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej Augustów-Lipowiec, złożyły wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Leśników.

„Cieszę się bardzo
z waszej obecności. (...) Niech wasza praca pomoże uratować piękno polskich lasów dla dobra naszej Ojczyzny i jej mieszkańców” - 
św. Jan Paweł II

Następnie, pielgrzymi w asyście orkiestry oraz Pocztów Sztandarowych udali się przed ołtarz polowy, gdzie odbył się koncert w wykonaniu stypendystów Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”. Uroczystą mszę świętą rozpoczęto o godzinie 13:00, przewodniczył jej Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Jerzy Mazur.

Po Mszy Świętej leśnicy z Nadleśnictwa Płaska uroczyście przenieśli obraz Matki Bożej Studzieniczańskiej z ołtarza polowego do Kaplicy na wyspie, po czym złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Ostatnim oficjalnym elementem uroczystości było tradycyjnie podzielenie się chlebem. Po zakończeniu uroczystości pielgrzymi udali się na miejsce wspólnej agapy przy leśniczówce leśnictwa Czarny Bród.

Powyższa impreza orgaznizowana jest cyklicznie od roku 2000. Scala ona środowisko leśne przez pryzmat wiary i nauczania Jana Pawła II. Pielgrzymka jest również okazją do koleżeńskich spotkań, osób pracujących na co dzień w odległych miejscach i różnych instytucjach związanych z lasami.