Aktualności Aktualności

Zapraszamy na noc w schronie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku we współpracy z Muzeum Wojska w Białymstoku w ramach Ogólnopolskiej Nocy Muzeów organizuje Noc w schronie.

W najbliższą sobotę 18 maja w godzinach od 18:00 do 24:00, leśnicy wspólnie z pracownikami Muzeum Wojska w Białymstoku oprowadzą wszystkich chętnych po dawnym schronie przeciwlotniczym zlokalizowanym pod budynkiem "lasów" w Białymstoku.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa prezentująca repliki wyposażenia i ekwipunku oraz funkcjonowanie schronów przeciwlotniczych w okresie po II wojnie światowej.

Budowa siedziby „Lasów" w Białymstoku rozpoczęła się w 1953 r. czyli w czasie, gdy ówczesne władze przywiązywały wielką wagę do zabezpieczenia ludności przed atakami lotniczymi. Leśny schron przy ulicy Lipowej, przeznaczony dla pracowników instytucji państwowej, był jednym z lepiej zaprojektowanych i wyposażonych schronów w mieście. Były tam m.in.: magazynek broni, izolatka, śluza z grubymi ścianami i gazoszczelnymi drzwiami, a dalej już właściwa część dawnego schronu przeciwlotniczego, z toaletami, pomieszczeniem ze sprzętem filtrowentylacyjnym i trzema izbami mieszkalnymi, w których łącznie miało się mieścić ok. 70 osób.

Największą atrakcją tego wieczoru będzie możliwość wyjścia specjalnym wyłazem awaryjnym, przewidzianym na wypadek zawalenia budynku.