Barcie zasiedlone

Pszczoły wracają do lasów. W Nadleśnictwie Supraśl  spośród 3 barci i 1 kłody bartnej przygotowanych przez leśników wiosną tego roku, tylko jedna nie została zasiedlona. To, że pszczoły zadomowiły się już w nich na dobre, widać po zapasach miodu, jaki rodziny pszczele już przygotowały w nich na okres zimy. Pszczoły „zameldowały" się również w barciach przygotowanych na terenie Nadleśnictwa Maskulińskie i Nadleśnictwa Augustów.

W ostatnim tygodniu (06.08.- 07.08.br) w ramach działań projektu „Odtworzenie tradycyjnego bartnictwa na terenie RDLP w Białymstoku" były prowadzone badania naukowe pod kierunkiem dr hab. Beaty Madras–Majewskiej z SGGW w Warszawie – partner projektu. Celem badań była ocena stopnia zasiedlenia barci i kłód bartnych oraz identyfikacja genetyczna ras pszczół zamieszkujących „locum" bartne. Badania pozwalają również ocenić kondycję zdrowotną pszczół pod kątem zarażenia warrozą (roztocz Varroa destruktor), jednym z czynników tzw. zespołu masowego ginięcia pszczół (z ang. CCD).

Pobranie próbek wymagało sporo sprytu i odwagi, dlatego brali w nim udział pracownicy nadleśnictw posiadający doświadczenie pszczelarskie. Otwarcie barci – umieszczonej kilka metrów nad ziemią - to wyczyn sam w sobie. Odłowione, żywe pszczoły umieszczono w sterylnych pojemnikach i zabezpieczano na czas transportu. Badania zostaną ponownie powtórzone jesienią.

Teraz pozostaje nam dbanie o jak najlepszą kondycję pszczół i oczekiwanie na wyniki dalszych badań, których skutkiem będzie identyfikacja zagrożeń dla pszczół osiedlających się w lasach północno-wschodniej Polski. Leży to nie tylko w interesie leśników. Pszczoły odgrywają przecież olbrzymią rolę jako zapylacze, a ich brak może nas wszystkich bardzo drogo kosztować.